Lubisz spędzać romantyczne wieczory we dwoje, przy świecach z butelką pysznego wina? Nadarza Ci się czasem okazja, aby w gronie znajomych zjeść obiad zwieńczony lampką tego szlachetnego trunku? A może rozpoczynasz pracę jako kelner w restauracji lub manager sklepu winiarskiego? Jeśli tak, przeczytaj, co możesz zyskać, wybierając się na spotkania miłośników win. Jeśli degustacja wina jest dla Ciebie prawdziwą przyjemnością i wciąż jesteś ich ciekaw, wybierz się na warsztaty winiarskie. Dlaczego warto? Na czym one polegają? Czego się na nich możesz nauczyć i dla kogo są przeznaczone? Przeczytaj koniecznie!

Czy każdy może zostać sommelierem?

Sommelier to specjalista, który na temat wina wie wszystko – posiada rozległą wiedzę na temat szczepów winogron i winnic z całego świata, zna zasady łączenia wina z różnego rodzaju daniami, rozpozna wyjątkowe roczniki na podstawie ich aromatu i smaku, może także zajmować się importem wysokiej jakości win w restauracji czy sklepie winiarskim.

Czy każdy może nim zostać? Oczywiście, wiedzę teoretyczną stosunkowo łatwo jest zdobyć. Aby jednak poznać tajniki win z całego świata, nauczyć się rozpoznawać ich bukiet i identyfikować je, trzeba sporo praktyki pod okiem sommeliera mającego wieloletnie doświadczenie. I po to właśnie powstały warsztaty winiarskie – dla pogłębienia swojej wiedzy o winach i czerpania z ich degustacji jak największej przyjemności.

Warsztaty winiarskie – czego się na nich dowiesz?

Warsztaty o tematyce winiarskiej składają się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. W zależności od Twoich potrzeb i możliwości możesz zdecydować się na zajęcia w formie kursu o programie rozłożonym na kilka dni lub też na warsztaty winiarskie wyjazdowe. Program w obydwu przypadkach zwykle obejmuje jednak te same zagadnienia.

Wiedza teoretyczna – dowiedz się wszystkiego o winach

W ramach warsztatów winiarskich poznasz świat win – zdobędziesz wiedzę na temat produkcji wina, szczepów winorośli służących do wyrobu tego trunku. Dowiesz się czym różnią się od siebie wina białe, czerwone i różowe. Nauczysz się podstaw doboru wina do potraw oraz jaki rodzaj kieliszka jest przeznaczony do różnego rodzaju napojów.

Wiedza w zakresie doboru win to jednak nie wszystko – nauczysz się także jak kupować wino dobrej jakości aby trafić w najbardziej wyrafinowane gusta swoich gości i jak zorganizować kolacje połączone z degustacją wina, a nawet jak tworzyć domową piwniczkę na wina.

Część praktyczna warsztatów – rozpoznawanie win

Wbrew pozorom degustacja win nie polega tylko na ich piciu. W części praktycznej warsztatów winiarskich będziesz miał wreszcie okazję skosztować wspaniałych trunków z różnych stron świata – świat wina jest niesamowicie bogaty w różnorodne smaki, aromaty i kolory. Możesz nauczyć się je rozpoznawać i na ich podstawie próbować identyfikować wina.

Degustacja win jest z pewnością tym, na co z niecierpliwością czekają osoby zapisujące się na warsztaty. I na pewno jej nie zabraknie – wszak właśnie łącząc wiedzę teoretyczną z praktycznymi doświadczeniami można zdobyć najlepsze pojęcie na temat różnorodności i wspaniałości wina.

Na warsztatach poznasz również najważniejsze zasady degustacji – jak przygotować stół, jak i po co oczyścić kubki smakowe pomiędzy kolejnymi rodzajami win, co jeść w czasie degustacji i w jaki sposób próbować wino? Wszystkie te elementy (i nie tylko te – jest ich o wiele więcej) mają niebagatelny wpływ na prawidłowy odbiór wszystkich cech wina – jego koloru, aromatu i smaku.

Degustacja win to ogromna przyjemność, ale trzeba wiedzieć jak robić to prawidłowo – i tego właśnie nauczysz się na warsztatach.

Dla kogo przeznaczone są warsztaty?

Warsztaty winiarskie prowadzone przez doświadczonego sommeliera to potężna dawka wiedzy, ale i wspaniała zabawa. Dedykowane są one nie tylko dla kelnerów, początkujących sommelierów, przedstawicieli handlowych czy menedżerów z branży winiarskiej, ale także dla każdego, kto pije wina i pragnie czerpać z tej czynności jak największą przyjemność.

Zorganizowanie warsztatów winiarskich jest świetnym pomysłem na firmową imprezę integracyjną – luźna, przyjazna atmosfera, inspirujące zagadnienia i najlepsze wina z całego świata pozwolą nawiązać nić sympatii pomiędzy pracownikami oraz kadrą zarządzającą.

Wyjazdowe warsztaty są świetną opcją dla paczki przyjaciół, którzy chcą po prostu przyjemnie spędzić czas, a do tego poszerzyć swoją wiedzę i przeżyć wspaniałą przygodę z winami. Voucher na warsztaty jest rewelacyjnym pomysłem na prezent urodzinowy dla ukochanej osoby albo lubiącego dobre wino przyjaciela.

Dowiedz się wszystkiego na temat swoich ulubionych trunków – od sekretów produkcji wina, poprzez jego prawidłowe przechowywanie i serwowanie zgodne ze sztuką, aż po degustację różnorodnych win z każdego zakątka świata. Ta wiedza nie tylko pozwoli Ci cieszyć się nim bardziej świadomie, ale także zaimponować znajomym i rodzinie wiedzą i kulturą.