Wiele młodych osób ma problem z wyznaczeniem kierunku swojej kariery zawodowej. Część usiłuje podjąć decyzję na podstawie analiz ekspertów rynku pracy, część – próbuje skoncentrować się wyłącznie na własnych zainteresowaniach i szukać studiów lub pracy związanych z posiadaną pasją. Tymczasem warto zacząć od czegoś zupełnie innego, czyli od rozwiązania testu predyspozycji zawodowych.

Test predyspozycji zawodowych: coś, co wiele osób pomija, a nie powinno

Niektórym wydaje się, że są wręcz stworzeni do pracy w jakimś zawodzie. Rzeczywistość jednak często weryfikuje ich wyobrażenia i okazuje się, że wykonywanie służbowych obowiązków nastręcza wielu trudności niemal na każdym kroku. Inni z kolei są przekonani, że jeśli tylko wybiorą pracę związaną ze swoją pasją, to – zgodnie z jednym z powiedzeń – „nie przepracują ani jednego dnia”. Oczywiście nie jest to prawda, a bardzo często okazuje się, że realizowanie swojego hobby zawodowo sprawia, że pasja traci na atrakcyjności. Dodatkowo zdarza się, że pasjonat nie radzi sobie zawodowo i np. nie spełnia oczekiwań szefa.

Czy to oznacza, że nie należy dążyć do pracy w wymarzonym zawodzie? Absolutnie nie – ale za to warto najpierw wykonać test predyspozycji zawodowych.

Planowanie kariery zawodowej: dlaczego test jest jaki istotny?

Dzięki wykonaniu testu wiadomo, czy dana osoba ma szansę na błyskotliwą karierę w danym zawodzie, czy może też każda czynność prawdopodobnie będzie przychodzić jej z trudem. Testy predyspozycji zawodowych pomagają w określeniu słabych i mocnych stron. Na przykład niektóre osoby lepiej będą czuć się w zawodach wymagających stałego kontaktu z innymi ludźmi (czyli np. w zawodach medycznych, ale też w sprzedaży czy opiece), inne z kolei efektywniej wykonują swoje obowiązki samodzielnie, kiedy nie muszą współpracować z innymi. O tym, na czym polega taki test, z ilu pytań może się składać i czego będą dotyczyć, można przeczytać na stronie www.kierunekrozwoju.pl. Za pośrednictwem strony możliwe jest też szybkie wykonanie testu online.

Decyzja o wyborze ścieżki kariery nie może być oparta na jednym czynniku

Wyniki testu predyspozycji zawodowych pomagają zatem w odkryciu talentów, dzięki którym wykonywanie wskazanych w wynikach zawodów będzie dla danej osoby prostsze, a co za tym idzie,w których ma większą szansę na szybki rozwój.

Wykonanie testu pomaga zatem uniknąć podjęcia błędnej decyzji – na przykład w oparciu o pojedyncze czynniki, bez uwzględniania jakichkolwiek innych. To niestety częsty błąd; sporo osób kieruje się np. zapotrzebowaniem na rynku pracy w danej chwili, średnimi zarobkami w konkretnym zawodzie czy wspomnianymi już zainteresowaniami. Tymczasem nieuwzględnienie własnych predyspozycji może skutkować tym, że wykonywanie nawet najbardziej prestiżowego zawodu nie będzie tak opłacalne jak mogłoby być, a w dodatku – będzie wiązać się z ogromnymi trudnościami i niewykorzystywaniem własnych talentów.