Szukasz alternatywy dla murowanego garażu, ponieważ nie masz możliwości jego budowy? Sprawdź, czym cechuje się wiata garażowa oraz dlaczego warto rozważyć jej posiadanie.

Wiata garażowa – czym jest?

Wiata garażowa to zazwyczaj drewniana konstrukcja, która umożliwia przechowywanie pojazdu. Najczęściej posiada ona do 50 metrów kwadratowych. Zadaszenie najczęściej umieszcza się w ogrodzie bądź na terenie przydomowym, tak aby pojazd znajdował się w zasięgu wzroku. Konstrukcja nie zajmuje dużej ilości miejsca, dlatego stanowi idealną alternatywę dla dużego, pełnego garażu. Wiaty garażowe tworzą zadaszenie, wzniesione na czterech słupach. Istnieje kilka ich rodzajów, a każdy z nich różni się przede wszystkim:

  • wielkością,
  • budową,
  • sposobem montażu,
  • designem.

Większe wiaty garażowe umożliwiają przechowywanie więcej niż jednego pojazdu. Należy pamiętać, że taka forma konstrukcji nie posiada jednak ścian bocznych, przez co pojazd nie jest chroniony w całości. Forma jaką jest zadaszenie umożliwia jednak ochronę przed najbardziej szkodliwymi wpływami środowiska, takimi jak opady atmosferyczne czy promienie słoneczne.

Jakie są zalety wiaty garażowej?

Wiele osób kojarzy wiatę garażową z mniej atrakcyjną formą zadaszenia, konstrukcja ta jednak posiada sporo zalet i dla niektórych osób może okazać się wręcz znacznie bardziej korzystną opcją niż jej zamienniki.

Nie tylko do przechowywania samochodu

Ogrodowa konstrukcja, jaką jest wiata garażowa może zostać wykorzystana nie tylko jako miejsce przechowywania pojazdu, ale także jako zadaszenie gospodarcze czy tarasowe. Świetnie sprawdza się również do trzymania w niej innych pojazdów takich, jak rower czy skuter. W takiej drewnianej konstrukcji można również pozwolić sobie na przechowanie mebli, sprzętów i narzędzi ogrodowych. Dzięki temu, że konstrukcja nie jest zabudowana z czterech stron, sporo osób decyduje się na organizowanie w niej różnego rodzaju przyjęć na świeżym powietrzu. Jest to więc świetna alternatywa nie tylko dla garażu, ale również altan ogrodowych, służących do odpoczynku.

Wiata garażowa nie wymaga posiadania pozwolenia na budowę.

W większości przypadków budowle takie, jak garaże, wymagają uzyskania odpowiedniego pozwolenia na budowę. Wiążę się to ze zgłoszeniem odpowiedniego wniosku do organu typu starostwo powiatowe bądź urząd miasta. W dokumencie należy zazwyczaj podać informacje związane z:

  • rodzajem robót budowlanych,
  • zakresem pracy,
  • sposobem stawiania budynku,
  • terminem rozpoczęcia prac,
  • planowanym czasem zakończenia budowy.

Obowiązek uzyskania pozwolenia łączy się również z dołączeniem oświadczenia, które mówi o prawie do dysponowania daną nieruchomością. Tylko to pozwala na rozpoczęcie budowy. Wiata garażowa nie wymaga takich formalności, a jej postawienie jest znacznie łatwiejsze i szybsze.

Atrakcyjny wygląd

Wiaty garażowe, w porównaniu z masywnymi tynkowanymi garażami, są bardzo subtelne. Nie zajmują wiele miejsca i prezentują się bardzo schludnie. Zazwyczaj pełnią funkcję ozdobną ogrodu, zwłaszcza jeśli posadzi się wokół nich piękne zielone rośliny. Najbardziej atrakcyjnie prezentują się wiaty garażowe wykonane z drewna. Można je znaleźć u producenta Kempar, który do budowy konstrukcji wykorzystuje jedynie wysokiej jakości materiały.