Choroby, dotykające seniorów, mogą mieć różnić się przebiegiem oraz charakterem. Wiele schorzeń utrudnia wykonywanie prostych, codziennych czynności. Do najczęstszych chorób należy demencja starcza, stąd też warto wiedzieć na czym polega.

Opis

Otępienie stanowi problem sfery psychicznej, a powodować może je być wiele czynników, niekorzystnie oddziałujących na pracę ludzkiego mózgu. Demencja przejawia się obniżeniem aktywności umysłowej danej osoby. W najcięższych przypadkach pacjent nie jest w stanie pracować zawodowo oraz wykonywać codziennych czynności. Osoba, zmagająca się z demencją, często wymaga ciągłej opieki pielęgnacyjnej profesjonalistów z mazowieckiego domu opieki seniora. Warto pamiętać, że demencja nie zawsze przejawia się skrajnym osłabieniem pracy ludzkiego mózgu. Otępienia nie należy utożsamiać z upośledzeniem umysłowym. Demencja najczęściej diagnozowana jest u osób starszych. Choroba ma charakter progresywny, przez co funkcje umysłowe ulegają osłabieniu wraz z biegiem czasu. Demencję określa się na podstawie zaburzeń funkcji poznawczych.

Przyczyny

Chorobami, prowadzącymi do otępienia są m.in.:

– Alzheimer;

– Parkinson;

– pląsawica Huntingtona;

– AIDS;

– zespół przedotępienny;

– hiponatremia.

Najpoważniejszą kategorię czynników, wywołujących dysfunkcje mózgu, stanowią schorzenia neurodegeneracyjne, prowadzące do progresywnego zwyrodnienia tkanki nerwowej. Najczęstrzą chorobą w tym sektorze jest Alzheimer. Osiowy objaw schorzenia w początkowej fazie rozwoju stanowi pogarszanie się zdolności zapamiętywania nowych informacji.

Leczenie

Zmian strukturalnych, zachodzących w mózgu, nie można przywrócić do właściwego stanu. Farmakologia pozwala jednak na zgłodzenie objawów wywoływanych przez demencję. W kuracji stosuje się m.in. Takrynę, Donepezil, Rywastygminę, Ipidakrynę, Mematynę oraz liść miłorzębu japońskiego. Terapia bazuje także na ćwiczeniach mózgu, polegających na rozwiązywaniu krzyżówek i czytaniu książek.

Demencja starcza jest chorobą, zaburzająca pracę ludzkiego umysłu. W przypadku zaawansowanego stadium schorzenia, warto pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia mazowieckiego domu opieki. Senior będzie miał w placówce profesjonalną pomoc, której celem będzie łagodzenie objawów demencji.