Zbliżający się okres wakacyjny sprawia, że coraz chętniej myślimy o zagranicznych wczasach. Daleka podróż to nie tylko spore wyzwanie organizacyjne i finansowe, ale również i formalne. Oprócz najważniejszych przedmiotów codziennego użytku, musimy dysponować także odpowiednimi dokumentami. Do takich zalicza się dokument paszportowy, bez którego nie będziemy w stanie przekroczyć granicy obcego państwa. Jak wyrobić paszport, ile to trwa, ile kosztuje i gdzie w tym celu się zgłosić? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Gdzie i jak wyrobić paszport?

W celu wyrobienia dokumentu paszportowego musimy udać się do dowolnego punktu paszportowego. Takich placówek jest blisko setka na terenie całego kraju. Na miejscu musimy pobrać i wypełnić wniosek paszportowy, a także dołączyć zdjęcie paszportowe, dowód uiszczenia opłaty paszportowej oraz okazać ważny dowód osobisty.

Niestety paszportu nie wyrobimy sobie wyłącznie przez internet, ponieważ po wniosek musimy udać się osobiście do biura paszportowego. Mimo wszystko przez internet możemy dowiedzieć się, kiedy nasz paszport będzie gotowy do odbioru. Sporym ułatwieniem może być również fakt, że nie musimy składać wizyty w punkcie najbliższym naszemu miejscu zamieszkania lub zameldowania – mamy pełną dowolność.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Bazowy koszt wyrobienia paszportu wynosi 140 zł. Od tej kwoty oblicza się ewentualne zniżki lub ulgi. Warunkiem jest posiadanie stosownego dokumentu, który potwierdza fakt posiadania tytułu do uzyskania takowej zniżki.

Po złożeniu wszystkich dokumentów, na paszport przyjdzie nam poczekać do 30 dni. Jeśli zależy nam na czasie, wtedy ratunkiem może być wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który co prawda ma skróconą ważność do 12 miesięcy, ale wydawany jest w trybie przyspieszonym. Jednocześnie należy pamiętać, że paszport odbieramy w tym samym punkcie, w którym składaliśmy komplet dokumentów.

Więcej informacji na temat wyrobienia paszportu, znajdziesz w serwisie informacyjnym joblife.pl.