Chrzest Święty to bardzo ważne z punktu widzenia rodziców wydarzenie. Wiąże się z niesamowitą radością, a także… z ogromnym stresem. W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik, który wspomoże was w przygotowaniach do uroczystości bez obawy o niedopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Sprawdź koniecznie na, co zwrócić uwagę i o czym pamiętać!

Pierwszym krokiem, którego po prostu pominąć nie można, jest wizyta w kancelarii parafialnej. Należy bowiem złożyć wszelkie niezbędne dokumenty, w tym właśnie akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców oraz zaświadczenia rodziców chrzestnych z ich parafii. Kiedy najlepiej udać się do kancelarii? Co najmniej miesiąc przed planowaną uroczystością. Wówczas ryzyko, iż zabraknie wolnych terminów, jest stosunkowo niskie. Wspólnie z kapłanem ustalicie odpowiadający wam termin i gotowe! Niektóre parafie mogą również wymagać uczestnictwa w zorganizowanych przez parafię naukach.

Rodzice chrzestni – kogo wybrać?

Co, istotne rodzicem chrzestnym może zostać tylko i wyłącznie katolik po uzyskaniu specjalnego zaświadczenia ze swojej parafii. Bez tego ani rusz! Wybrany rodzic chrzestny musi także mieć przyjęty sakrament bierzmowania. Zwykle wybierani są członkowie rodziny lub bliscy znajomi. Pamiętajmy, iż rola rodziców chrzestnych jest bardzo ważna w wychowaniu dziecka. Są oni odpowiedzialni za religijną edukację oraz przekazywanie wartości.

Chrzest Święty – co musisz kupić?

Odpowiednie przygotowanie do Chrztu Świętego to nie tylko wyznaczenie dogodnego terminu czy zaproszenie bliskich na uroczystość, lecz także kupno szatek i świecy. Artykuły religijne stanowią bowiem ważną część sakramentu. Świeca zapalona w trakcie uroczystości symbolizuje wiarę oraz początek życia duchowego, biała szata jest zaś ucieleśnieniem prawdziwej więzi z Bogiem. Biel sama w sobie oznacza czystość i niewinność…

Białe szaty dla dziecka, świece i innego rodzaju artykuły religijne znajdziesz tutaj – https://www.holyart.pl/. Internetowy sklep Holyart ma w swej ofercie starannie wyselekcjonowane produkty dostępne od ręki!

Przed Chrztem Świętym

Zastanów się, gdzie i z kim planujesz celebrować daną uroczystość. Sporządź listę osób, bez których nie wyobrażasz sobie tego dnia i kup specjalne zaproszenia. Nie zapomnij podać informacji o godzinie i miejscu, w którym odbędzie się ceremonia. Co więcej, wyślij zaproszenia bliskim ze sporym wyprzedzeniem, by bez problemu mogli uczestniczyć w tak uroczystym wydarzeniu.

Ważnym aspektem przyjęcia Chrztu Świętego jest wspólna celebracja w gronie najbliższej rodziny. Wielu młodych rodziców decyduje się na organizację Chrztu Świętego w restauracji. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, gdyż pozwoli oszczędzić ci sporo nerwów i stresu związanego z organizacją na własną rękę. Jeżeli jednak wolisz spędzić ten uroczysty dzień w domowym zaciszu, pamiętaj o przygotowaniu poczęstunku dla zaproszonych gości.

Pamiątka Chrztu Świętego

Chrzest Święty to piękny dzień zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Warto upamiętnić uroczystość, by dziecko mogło za parę lat cieszyć się pięknym prezentem. Co możesz kupić dla ochrzczonego dziecka? Rodzice zwykle decydują się na łańcuszek z ozdobnym medalikiem lub obrazek, który nada pokoikowi klimatu.

Jak przygotować dziecko do Chrztu Świętego?

Odpowiednie przygotowanie do Chrztu Świętego to jedno! Dbałość o nawet najmniejsze szczegóły jest bowiem naprawdę istotna. Jak zatem przygotować naszego malucha? Niemowlęta różnie znoszą tego rodzaju uroczystości, tym samym obecność wszystkich zgromadzonych może wywołać w dziecku niepokój lub sprawić, iż stanie się płaczliwe. Warto bowiem zabrać ze sobą ulubioną zabawkę oraz niezbędne akcesoria, w tym właśnie pieluchę na zmianę czy mokre chusteczki. Pamiętaj, by twój maluch był najedzony i w pełni wypoczęty. Unikniesz niepotrzebnego stresu i nic nie zaburzy tak wyjątkowej uroczystości.