Twój syn uwielbia dynamiczne zabawy na zewnątrz? A może ceni sobie spokojną aktywność? Niezależnie od tego, jak lubi spędzać wolny czas, potrzebuje do tego dopasowanych butów. To podstawa każdego ubioru, bez względu na okazję. O ile dorośli kierują się czasem jedynie walorami wizualnymi obuwia, o tyle w przypadku dzieci najważniejsza jest wygoda. Zakup dobrych butów dla chłopca to wyzwanie dla rodziców, dlatego w poniższym artykule przygotowaliśmy 3 najważniejsze wskazówki, dzięki którym znajdziesz najlepsze obuwie dla swojej pociechy.

1. Wybierz odpowiedni rozmiar

Dzieci szybko rosną. Dla rodzica oznacza to częstą wymianę garderoby, łącznie z obuwiem. Nie da się ukryć, że wiąże się to z wydatkami, dlatego niektórzy opiekunowie decydują się na zakup używanych butów lub nowych, ale w większym rozmiarze, by służyły dłużej. Te praktyki to poważny błąd, który w konsekwencji może doprowadzić do:

– deformacji stóp – używane obuwie może być wyprofilowane i wygięte, przez co dziecko może “odziedziczyć” wady swojego poprzednika, nosząc po nim buty,

– wykształcenia złych nawyków chodu – zbyt duże obuwie niejako zmusza dziecko np. do szurania stopami,

– powstawania bolesnych ran.

Pamiętaj zatem o tym, aby przy każdym zakupie butów dla chłopca zmierzyć dziecku stopę. Dzięki dobrym pomiarom możesz wybrać obuwie nawet w Internecie, ponieważ sprzedawcy mają na swoich stronach tabelki z rozmiarami – każdy producent dysponuje zazwyczaj nieco inną rozmiarówką.

2. Buty dla chłopca muszą mieć dopasowane zapięcie

Niezależnie od typu butów, jakie kupujesz dla swojego chłopca, musisz pamiętać o wybraniu modelu z odpowiednim do jego wieku zapięciem. Co to oznacza? Chłopcy uwielbiają być samodzielni, dlatego od najmłodszych lat warto ich w tym wspierać. Zatem dla przedszkolaków i mniejszych dzieci doskonale sprawdzi się obuwie wsuwane, z zapięciem na rzepy lub zamek błyskawiczny.

Sznurowadła to dobry pomysł dla starszych dzieci. Dodatkową korzyścią, jaka wynika z wyboru butów zapinanych w ten sposób, jest możliwość ćwiczenia samodzielnego wiązania. Dzięki temu pociecha doskonali motorykę małą, która przyda się np. przy nauce pisania.

3. Zwróć uwagę na jakość

Buty dla chłopca muszą być starannie wykonane, by sprostać oczekiwaniom zarówno małego człowieka, jak i jego rodziców. W tym przypadku jakość i rodzaj materiału grają pierwsze skrzypce. Warto postawić na grubszą podeszwę, która zapewni chłopcu wygodę podczas biegania i zabawy na świeżym powietrzu. Jednocześnie powinna być antypoślizgowa, co jest szczególnie istotne w butach na jesień i zimę – to pory roku, w których najłatwiej o wypadek. Zwróć też uwagę na wkładkę – musi być odpowiednio wyprofilowana, aby dopasowała się do stopy dziecka. Wysokiej jakości buty dla chłopca, które znajdziesz np. w e-sklepie Emilia, mogą posłużyć mu cały sezon i nadal, mimo częstego noszenia, będą świetnie wyglądać.