Zapewne każdy, kto panuje zadaszenie swojego tarasu, ma na tę inwestycję wyznaczony budżet. Przed wyborem najlepszego rozwiązania, które cechuje się wysokim poziomem jakości i bezpieczeństwem, konieczne jest dokładne rozpoznanie rynku, czy też dociekliwość. Tylko wtedy można być w pełni świadomym swojej decyzji.

Pergole tarasowe — dlaczego wcześniejsze rozeznanie jest takie istotne?

Zadaszenia tarasowe, które są dostępne w Internecie oraz w folderach reklamowych, wyglądają z pozoru tak samo, a ich konstrukcja jest na pierwszy rzut oka prosta — dach wykonany z lameli, tak inny lub poliwęglanu oraz geometryczna bryła

Podczas wyboru warto pamiętać, iż takie zadaszenie tarasu powinno spełniać swoje funkcje, a więc chronić przed słońcem oraz deszczem. Co więcej, dobrej jakości pergole posłużą przez wiele lat. Dlatego do wyboru konkretnego modelu należy podejść świadomie i z pełnym przekonaniem.

Kwestie, które trzeba rozważyć przed wyborem najlepszej pergoli tarasowej

Pergole tarasowe to dość szeroka gama produktów, które na pierwszy rzut oka nie zawsze różnią się od siebie. Przed wyborem najlepszego modelu, trzeba zwrócić uwagę na:

  • Historie producenta — jeszcze kilka lat temu pergola kojarzyła się głównie z drewnianą podporą na pnącza lub altanką ogrodową. W ciągu ostatnich dwóch, trzech lat sytuacja uległa radykalnej zmianie, a pergole tarasowe przybrały formę nowoczesnego zadaszenia tarasu. Przed wyborem producenta trzeba dowiedzieć się, jak długo funkcjonuje w branży oraz jakie ma doświadczenie. Warto spytać k referencje i portfolio, ilość zrealizowanych projektów oraz o ich zdjęcia.
  • Możliwość obejrzenia wykonanych już projektów — większość pergoli tarasowych wykonanych z aluminium na zdjęciach wygląda niemal identycznie. W rzeczy może wystąpić między nimi przepaść zarówno pod względem funkcjonalności, jak i jakości czy trwałości. Każdy, kto pragnie zadaszenia o wysokiej jakości, powinien zobaczyć je na żywo, aby być pewnym swojego wyboru. Stacjonarne biuro oferujące możliwość zobaczenia produktu, jego detali oraz wyposażenia, zwiększa wiarygodność sprzedawcy.
  • Sposób montażu — jakość samego zadaszenia ma niebagatelne znaczenie, jednak wszystko nadal może zapalić nieprofesjonalny montaż oraz kiepska ekipa montażowa. Zdarza się, iż stopy pergoli są przykręcane do nawierzchni tarasu, co bez wątpienia nie gwarantuje odporności na wiatr, stabilności i trwałości użytkowania.
  • Właściwy montaż oznacza stabilne i mocne zakotwienia stóp pergoli w betonie, przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów od renomowanych producentów. Dopiero właściwy montaż, przeprowadzony przez doświadczoną i przeszkoloną ekipę daje gwarancję, iż pergola będzie odpowiednio spełniać swoją funkcję, nie będąc zagrożeniem dla innych użytkowników.
  • Możliwość personalizacji wymiarów pergoli — nie zawsze jest to możliwe. Jednak niektóre modele pergoli produkowane są w kilku wariantach rozmiarowych.
  • Wykonanie zespoleń pergoli — jest do dość ważny aspekt dla osób, które przywiązują sporą wagę do estetyki. W pergolach wysokiej jakości łączenia konkretnych profili powinny być wręcz niewidoczne. Wystające strony lub inne elementy montażowe to detale, które niemal zawsze rzucają się w oczy. Warto wiedzieć, iż na zdjęciach reklamowych niejednokrotnie są niezauważalne. Nawet gdy nie mają wpływu na funkcjonalność i stabilność zadaszenia, dla pewnych osób mogą być elementem rażący. I psuć końcowy efekt
  • Pojemność rynien pergoli — dobrej jakości pergola powinna być wyposażona w zintegrowany system odprowadzania wody, który sprawia, że rynny nie mają problemu z odprowadzeniem jej bezpośrednio do podłoża.