Depresja jest uznawana za jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Nie da się ukryć, że znacząco pogarsza jakość życia i nierzadko sprawia, że chory jest niezdolny do podejmowania jakiejkolwiek aktywności lub pracy. Wydaje Ci się, że odczuwasz coś więcej niż smutek? A może podejrzewasz depresję u bliskiej osoby? Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda depresja i jak można sobie z nią radzić.

Jak wygląda depresja?

Depresję zalicza się do chorób psychicznych, a konkretniej do grupy zaburzeń afektywnych związanych z zaburzeniami aktywności, emocji i nastroju. Z reguły objawy depresji są dość uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednym z najbardziej typowych dla tej choroby objawów jest obniżony nastrój, utrzymujący się dłużej niż 14 dni. Depresji towarzyszą też inne symptomy, takie jak:

– utrata radości życia i zainteresowań,

– zobojętnienie,

– nieuzasadniony lęk,

– poczucie osamotnienia,

– zaburzenia snu,

– drażliwość,

– zaburzenia koncentracji.

Niekiedy osoby cierpiące na depresję odczuwają też dolegliwości somatyczne. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć bóle głowy, klatki piersiowej czy zaburzenia apetytu. W skrajnych przypadkach chory musi się mierzyć także z myślami samobójczymi.

Jakie mogą być przyczyny depresji?

Depresja może dotknąć każdego – chorują osoby w różnym wieku, bez względu na płeć czy status społeczny. Nauka wciąż nie poznała dokładnych przyczyn rozwoju choroby. Badania nie wykluczają, że może być uwarunkowana biologicznie i wynikać z zaburzeń w produkcji serotoniny i noradrenaliny. Często pojawiają się też tezy mówiące o tym, że depresja może mieć podłoże genetyczne. Wówczas skłonności do zachorowania na nią miałyby być przekazywane w genach. Nierzadko za rozwój depresji odpowiada też wystąpienie bardzo stresującego wydarzenia, takiego jak śmierć bliskiej choroby czy nagła, ciężka choroba.

Jak pomóc osobie cierpiącej na depresję?

Depresja jest bardzo poważną chorobą, którą należy leczyć. Jeżeli dostrzegasz u siebie objawy, które mogą ją sugerować, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Po konsultacji specjalista zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Lekarze często zalecają uzupełnienie farmakoterapii i psychoterapii fototerapią. Metoda ta polega na naświetlaniu specjalną lampą, która emituje światło zbliżone do światła słonecznego. Na rynku urządzenia te dostępne są w wielu wariantach – wysokiej jakości lampy antydepresyjne oferuje np. e-sklep Luxcure. Znajdziesz tam kompaktowe modele, takie jak np. https://luxcure.pl/lampy-antydepresyjne/Rondo-400-LED, które nie zajmują dużo miejsca, a przy okazji stają się ciekawym, aranżacyjnym dodatkiem.

Jeżeli podejrzewasz depresję u bliskiej osoby, to pamiętaj, by nie być zbyt nachalnym. Chorzy często są bardzo skryci i nierzadko wstydzą się depresji. Zadbaj o to, by osoba ta skonsultowała się ze specjalistą. Postaraj się zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia.