Zakup baterii łazienkowej nie jest łatwy, szczególnie że w dzisiejszych czasach wybór takiego wyposażenia jest ogromny. Czym się kierować, wybierając baterię łazienkową? Jaka będzie najlepszym rozwiązaniem?

Bateria do łazienki – rodzaje

Bateria do łazienki powinna być dopasowana do instalacji hydraulicznej. Nie bez znaczenia będzie także jej design – w końcu musi współgrać z wybraną aranżacją. Kolejna ważna sprawa to jej funkcjonalność, bo powinna zapewniać komfort podczas codziennej higieny. Baterie łazienkowe można podzielić ze względu na sposób montażu. Wyróżniamy między innymi:

  • baterie ścienne natynkowe – są montowane bezpośrednio do ujęć wody znajdujących się w ścianie, bez maskowania korpusu. Są spotykane coraz rzadziej, jednak mogą być dobrym wyborem do aranżacji w stylu retro;
  • baterie ścienne podtynkowe – to rozwiązanie najbardziej minimalistyczne. W tym wypadku widoczna jest tylko wylewka i dźwignia baterii, a głowica i korpus są umieszczone w ścianie. To dobry wybór, ponieważ takie baterie sprawdzą się w każdej łazience, jednak ich montaż powinien przeprowadzić specjalista;
  • baterie stojące – taką baterię montuje się w specjalnym otworze umywalki. Bateria stojąca prezentuje się elegancko i jest dość popularnym rozwiązaniem, które często można spotkać w polskich domach i mieszkaniach;
  • baterie wolnostojące – są montowane na blacie szafki lub na podłodze (bateria wannowa). To propozycja dla osób, które nie boją się nowoczesnych, oryginalnych rozwiązań.

Baterie można podzielić również ze względu na rodzaj uchwytu – dostępne są modele jednouchwytowe i dwuuchwytowe. Te pierwsze obecnie wiodą prym, gdyż są praktyczne i estetyczne oraz zapewniają łatwą regulację temperatury i ciśnienia wody. Ciekawym wyborem może okazać się bateria do prysznica i umywalki bezuchwytowa, tj. automatyczna z wbudowanym czujnikiem ruchu, który włącza i wyłącza strumień wody.

Baterie 3-otworowe

Baterie 3-otworowe to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach. Taka bateria składa się z trzech oddzielnych elementów i jest zaopatrzona w uchwyt uruchamiający przepływ wody, wąż prysznicowy z słuchawką oraz wylewkę wannową. To rozwiązanie bardzo praktyczne i wygodne, dzięki któremu łazienka będzie prezentować się efektownie. Chociaż wanny powoli odchodzą do lamusa, w dalszym ciągu jest wielu miłośników długich, relaksujących kąpieli. Gdy każdy z domowników ma inne potrzeby w zakresie strefy kąpielowej, to dobrym wyborem będzie montaż parawanu nawannowego, dzięki któremu będzie można w komfortowych warunkach wziąć prysznic.

Materiał wykonania baterii

Większość modeli baterii łazienkowych jest wykonana z mosiądzu, który może zawierać także dodatki innych metali, na przykład żelaza, chromu, manganu, cyny i ołowiu. Mosiądz to zdecydowanie najtrwalszy i najlepszy materiał, bo jest wytrzymały i odporny na korozję. Baterie łazienkowe wysokiej jakości będą zaopatrzone w korpus i wylewkę wykonaną z mosiądzu, co da im trwałość na lata.

Wybór baterii do łazienki wcale nie jest prostym zadaniem, niemniej jednak warto dobrze przemyśleć sprawę – w końcu jest to inwestycja na lata.