Jednym z najczęściej występujących w naszym społeczeństwie problemów psychicznych jest depresja. Nikt nie chce usłyszeć od psychiatry takiej diagnozy, ale bardzo rzadko kiedy mamy na to wpływ – nikt nie wybiera sobie przecież tego typu problemów. O ile większość ludzi jest w stanie zaakceptować konieczność regularnego chodzenia na terapię – nie do końca radzimy sobie z tym, że zalecona zostaje nam kuracja farmakologiczna. Dlaczego? Dlatego, że to od razu sprawia, że czujemy się o wiele bardziej chorzy.

Leczenie psychiatryczne depresji przez lata niestety nabrało niezbyt dobrej sławy, a my wzdrygamy się na samą myśl, iż mielibyśmy zacząć przyjmować takie tabletki, jak Trittico CR, Ketrel, Pramolan czy Hydroxyzinum VP. Obawiamy się tego, że doświadczymy wielu nieprzyjemnych efektów ubocznych i przestaniemy czuć się po prostu sobą – zmieni się nawet nasza osobowość. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że gdy psychiatra zapisze nam antydepresanty – robi on to tylko dlatego, że nie widzi rezultatów samej terapii. My też pewnie zdajemy sobie sprawę z tego, że depresja dalej utrudnia nam życie. Nie wstydźmy się tego, że mamy odwagę skorzystać z pomocy.

Obawy przed stosowaniem tabletek

Musimy zdawać sobie tutaj sprawę z tego, że na efekty wdrożenia leków – zawsze trzeba trochę poczekać. Nie zaczniemy więc od razu czuć się lepiej i nie zaobserwujemy też natychmiast skutków ubocznych. To właśnie dlatego psychiatra nigdy nie obieca nam, że dany produkt na pewno idealnie się u nas sprawdzi. Dobranie dobrych leków czasami trwa wiele miesięcy – a po jakimś czasie i tak musimy zmienić je na coś innego. Tego typu kuracje nie są łatwe – ale są konieczne. W przeciwnym wypadku cały czas będziemy czuć się źle, a to też nie jest żadne rozwiązanie.

Masz prawo do tego, aby mówić otwarcie o swoich problemach z danymi kapsułkami – psychiatrzy nas do tego zachęcają. Może się przecież zdarzyć też taka sytuacja, gdzie depresja będzie odporna na każdy lek – a wtedy konieczne będzie mieszanie poszczególnych środków i szukanie sposobu na to, aby chory poczuł się lepiej. Jeśli nasz stan będzie się cały czas pogarszał to być może będziemy musieli wybrać się do szpitala – co również w dalszym ciągu nie jest żadnym powodem do wstydu.

Przyznanie się do choroby

Depresja jest Twoją chorobą, więc nie musisz dzielić się tą informacją z nikim – ale warto mimo wszystko posiadać wokół siebie osoby, które zdają sobie sprawę z tego, co się z nami dzieje. Dzięki temu będzie nam łatwiej radzić sobie z leczeniem i akceptować to, że akurat nam zdarzyło się zachorować. Problemy psychiczne to obecnie nie jest już taki temat, którego trzeba unikać – wręcz przeciwnie. Ludzie w końcu zaczynają rozumieć, że umysł także może zachorować.