Drukarka należy do podstawowego wyposażenia większości firm. Niezależnie od branży i postępującej cyfryzacji nadal trudno uniknąć przygotowywania różnych rodzajów papierowych dokumentów. Jeśli zależy Ci na tym, by owe dokumenty odpowiednio się prezentowały, ważne będą nie tylko parametry samego urządzenia, ale też papier do drukarki. Dowiedz się, jak go wybrać i na co zwracać uwagę.

Najważniejsze parametry papieru do drukarki

Może się wydawać, że wybór papieru do drukarki nie powinien być trudny. W końcu papier to papier. Czy pomiędzy jego rodzajami mogą występować duże różnice? Okazuje się, że tak! Nie bez powodu sprawdzając ofertę dobrze zaopatrzonego sklepu z wyposażeniem biurowym, znajdziesz szeroki wybór papieru do drukarki. Poszczególne produkty różnią się kilkoma ważnymi czynnikami, które wpływają na ich właściwości użytkowe oraz zastosowanie. Jakie to czynniki?

  • Gramatura papieru to jeden z jego najważniejszych parametrów. Podawany w gramach na metr kwadratowy mówi tak naprawdę o grubości arkusza. Najcieńszy rekomendowany papier do drukarki to taki, którego gramatura wynosi 80 g/m2. Nadaje się on świetnie do codziennego użytku, jest lekki i niedrogi. Jest on jednak dość delikatny, dlatego przygotowując ważne dokumenty, czasami warto zastosować papier 90-gramowy. Do wydruku wizytówek, certyfikatów czy dyplomów potrzebna jest zaś znacznie wyższa gramatura papieru do drukarki (od 160 do nawet 350 g/m2). Chcąc przygotować tego typu materiały samodzielnie, należy uprzednio sprawdzić, czy drukarka obsługuje tak grube nośniki!
  • Format mówi o tym, jakie wymiary ma kartka papieru. Najczęściej używany papier do drukarki to oczywiście taki w formacie A4 (297×210 mm). Większość drukarek bez problemu obsługuje jednak również inne formaty. Dzięki temu można samodzielnie przygotowywać ulotki, plakaty, broszury, publikacje czy koperty. Jeśli potrzebujesz zrealizować specjalne projekty, na pewno znajdziesz odpowiedni format papieru.
  • Kolor papieru również może być bardzo istotny. Wcale nie dotyczy to jednak barwionych kartek używanych czasami do ozdobnych wydruków. Każdy papier do drukarki może mieć nieco inny odcień bieli. Wystarczy zbliżyć je do siebie, by zauważyć różnicę. Może to mieć znaczenie np. przy łączeniu dokumentów lub dokładaniu do nich nowych stron. Dlatego warto zawsze kupować ten sam rodzaj papieru do drukarki. Oczywiście bielszy papier prezentuje się bardziej elegancko i profesjonalnie. Dlatego warto zwrócić uwagę na oznaczenie na opakowaniu opisujące jego kolor, czy też „białość”. Ok. 170 CIE oznacza bardzo biały papier, natomiast 145 CIE nieco szarawy odcień. Najchętniej używane produkty mają od 160 do 162 CIE.
  • Powłoka na papierze do drukarki może być nanoszona w celu zwiększenia jego gładkości. Papier powlekany prezentuje się bardziej elegancko, a nanoszone na niego wzory, grafiki czy tekst często są bardziej wyraziste. Taki papier bardzo dobrze nada się do produkcji materiałów promocyjnych, ważnych umów czy oficjalnych pism. Na co dzień zwykle jednak lepiej sprawdza się tańszy papier niepowlekany.

Wyraziste i estetyczne wydruki powstają dzięki odpowiednim parametrom drukarki, a także właściwemu doborowi papieru. Dlatego warto przyjrzeć się jego parametrom.

 

Dopasowanie papieru do rodzaju drukarki

Należy pamiętać, że papier do drukarki powinien być również dopasowany do jej rodzaju. Obecnie na rynku znajdują się dwa główne typy urządzeń: wykorzystujące technologię atramentową i laserową. Co prawda większość typów papieru jest uniwersalna, ale może się zdarzyć, że pewien rodzaj będzie przeznaczony wyłącznie do produkcji wydruków atramentowych lub laserowych. Jeśli niechcący wybierzesz niewłaściwy papier biurowy, możesz się srogo rozczarować. Wówczas nadruk może być bowiem niewyraźny, nietrwały i nieestetyczny.

Papier do drukarki – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Większości firm zależy na tym, by drukować skutecznie, wygodnie i tanio. Odpowiedni wybór papieru do drukarki i stosowanie kilku zasad dotyczących jego użytkowania pomogą obniżyć koszty, a jednocześnie zredukować negatywny wpływ na środowisko! W korespondencji wewnętrznej firmy możesz bez obaw stosować nośnik z recyklingu. Wówczas grubość papieru nie ma takiego znaczenia, dlatego możesz stosować ten o niższej gramaturze. Tam, gdzie to możliwe, stosuj druk dwustronny. Możesz również bez problemu pomniejszyć format większości dokumentów, aby zmieścić dwie strony na jednej. Dzięki temu zredukujesz ilość odpadów i zaoszczędzisz!