Codziennie dostajemy od kilku do kilkunastu telefonów. Każdy, kto ma chociaż jeden telefon, na pewno na co dzień mierzy się z rozmowami z osobami, których nawet nie zna i których nie ma zapisanych w pamięci telefonu. Niestety, nieznane numery, jałowe rozmowy, żywe namawianie do skorzystania z ofert, to plaga naszych czasów. Ale nieznane numery mogą być również sporym zagrożeniem. Dlaczego? Bo czasami po drugiej stronie słuchawki może znajdować się oszust, o czym bardzo często przypomina policja. Można się jednak przed tym skutecznie ochronić. Jak? Sprawdźcie.

Nieznane numery to zagrożenie

Połączenia z nieznanych numerów to prawdziwa plaga. Czasami po drugiej stronie jest cisza albo automat, co denerwuje, ale na pewno nie jest groźne. Innym razem odzywa się telemarketer, który chce nas zaprosić na pokaz, namówić na zakup czegoś albo oznajmia nam, że coś wygraliśmy. To, chociaż denerwuje, również nam nie zagraża. Problem pojawia się wtedy, kiedy po drugiej strony słuchawki ukrywa się ktoś, kto nie ma zbyt dobrych zamiarów… Wystarczy wejść np. na stronę https://infonumer.pl, gdzie nieustannie ludzie ostrzegają przed osobami, które chcą nas naciągnąć na pieniądze.

O oszustach, którzy parają się oszustwem telekomunikacyjnym, mówi się dużo. Pisze się o tym w mediach, przypomina w telewizji, ostrzega w reklamach, a całe artykuły trafiają na oficjalne strony policji w całym kraju. Nadal jednak są ludzie, którzy, mimo wszystkich ostrzeżeń, odbierają wszystkie połączenia jak leci, zupełnie bezrefleksyjnie. Trudno jednak ich winić – to odruch, który zapewne charakteryzuje większość z nas. Warto jednak ciągle mieć z tyłu głowy, że odebranie albo oddzwonienie na numer nieznany, może nas sporo kosztować. Nie tylko w sensie dosłownym, ale również jeśli chodzi o nerwy i zdrowie.

Jak poradzić sobie z nieznanymi numerami?

Bardzo prosto i można wybrać dowolny sposób, który się u nas sprawdzi. Pierwszy z nich wymaga od nas wejścia do przeglądarki Google, wpisania frazy np. „co to za numer” czy „czyj to numer”, a następnie w określone pole musimy wpisać numer telefonu, który do nas dzwonił. Dostaniemy pełen raport, w którym znajdują się oceny i komentarze innych internautów, dzięki którym możemy podjąć decyzję, czy chcemy odbierać/oddzwaniać, czy lepiej zablokować numer.

Ale można to zrobić prościej za pomocą aplikacji, która dostępna jest na Google Play. Każdy telefon z Androidem może ją zainstalować, a aplikacja nieustannie działa w tle i za każdym razem, kiedy dzwoni do nas nieznany numer – w bazie sprawdza, czy bezpieczne jest jego odebranie i nas o tym informuje. Sami możemy ustawić również filtr, dzięki któremu niektóre połączenia automatycznie będą wyłączane. To takie proste!

Warto zainstalować aplikację i zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwami.