Każdy, kto interesował się kupnem domu lub mieszkania od dewelopera, wie zapewne, że pojęcie „stanu deweloperskiego” może oznaczać tak naprawdę wiele standardów wykończenie. Nie jest ono jasno sprecyzowane w polskim prawie, zupełnie inaczej rozumie je Europa Zachodnia czy USA, a w Polsce – jak to w Polsce – co firma, to inne wytyczne. Dlatego dziś zastanowimy się, czy stan deweloperski nad Wisłą można nazwać tym „pod klucz” i czy w ogóle warto się tym rodzajem wykończenie interesować na etapie negocjacji z ekipą remontową z Krakowa.

Stan deweloperski, a wykończenie „pod klucz”

Na początku należy zaznaczyć, że skrupulatny opis standardu wykończenia powinien być załączony do umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Co w nim znajdziemy? Między innymi zestawienie użytych do budowy materiałów, ich klasa, doprowadzenie poszczególnych elementów budowy do konkretnego stanu itp. Jak się jednak okazuje, nawet dwa bardzo podobne do siebie budynki, wzniesione przez tego samego dewelopera, mogą mieć inny standard wpisany w owym zestawieniu.

W Polsce zazwyczaj mówimy o klasycznym stanie deweloperskim w przypadku nieruchomości posiadających rozprowadzone wszelkie instalacje (w grę wchodzą tu także grzejniki plus ewentualnie piec), a także mających tynki (zewnętrzne i wewnętrzne), wylewki oraz podstawową stolarkę (okna, drzwi). Jak zatem nietrudno sobie wyobrazić, w takim wnętrzu jest jeszcze sporo do zrobienia – od rozprowadzenia gładzi na ścianach i wymalowaniu ich, poprzez wykonanie podłóg, aż po wykończenie łazienki i zamontowanie całej armatury w jej wnętrzu (o umeblowaniu całości już nie wspominając). To oznacza duży remont i nie mniejsze wydatki.

Oczywiście standard stanu deweloperskiego będzie różnił się w zależności od klasy inwestycji. W drogich apartamentach dostaniemy antywłamaniowe drzwi wejściowe renomowanej marki i parapety marmurowe zamiast plastikowych.

Mieszkanie pod klucz – wygodna opcja dla wymagających

Co innego oznacza odebranie mieszkania lub domu w standardzie „pod klucz”, który w krajach zachodu utożsamiany jest pojęciowo właśnie ze stanem deweloperskim. Co to konkretnie oznacza?

Wykończenie pod klucz jest opcją pozwalającą na niemal natychmiastowe, a już na pewno dużo szybsze wprowadzenie się do domu. Wiele też zależy od pakietu, jaki wybierzemy, w ramach firmy, która takie rozwiązanie udostępnia, natomiast możemy pokusić się o kilka uniwersalnych elementów występujących w tym standardzie wykończenia.

Każda profesjonalna ekipa remontowa z Krakowa w ramach takiego zadania wykończy nam sufity, ściany i podłogi (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z klientem dotyczącej chociażby rozmieszczenia gniazdek, kontaktów i wybranych materiałów wykończeniowych), zwykle też mamy już gotowy biały montaż (wykończona łazienka + zamontowane wszystkie niezbędne elementy armatury). Jeśli jednak współpracowaliśmy z pracownią architektoniczną lub specjalistą ds. urządzania wnętrz, zazwyczaj możemy skorzystać z opcji zaprojektowania i montażu mebli na wymiar – zarówno szaf w pokojach, jak i całej kuchni wraz z osprzętem.

Jak więc widać, wykończenie pod klucz jest bardzo wygodną opcją. Kosztuje więcej, niż standardowy stan deweloperski, ale przecież do tego drugiego dołożymy jeszcze sporo pieniędzy na doprowadzenie nieruchomości do stanu pozwalającego na wprowadzenie się. Jeśli zatem zależy nam na spersonalizowanym układzie mieszkania, stworzonym stricte pod nasze potrzeby i nie chcemy samodzielnie trudzić się remontem, wykończenie pod klucz jest warte rozważenia.