podest ruchomy

Niezwykle wydajny, o dużej wysokości podnoszenia, stworzony do pracy na poziomie nawet kilkunastu metrów. Co warto wiedzieć o podeście ruchomym? Jakie rodzaje tego urządzenia znaleźć można na rynku? Co go charakteryzuje i kiedy warto z niego skorzystać?

Podest ruchomy – oficjalna definicja

Mówiąc o możliwych zastosowaniach podestu ruchomego, na początek warto wskazać na to, czym właściwie jest tego typu maszyna, co ją charakteryzuje oraz wyróżnia na tle innych urządzeń.

Podest ruchomy przejezdny bywa określany również jako samobieżny lub samojezdny. Wszystkie określenia te sugerują możliwość samodzielnego poruszania się urządzenia, co umożliwia zamontowany w urządzeniu silnik mechaniczny. Podesty ruchome posiadają, w zależności od modelu napęd elektryczny lub spalinowy (typu diesel). Maszyny przeznaczone są do przemieszczania osób – głównie w pionie, ale w przypadku niektórych modeli możliwe jest to również w poziomie.

Główne parametry (takie jak: maksymalna wysokość robocza czy udźwig) zależą w największej mierze od tego z jakiego rodzaju podestem ruchomym mamy do czynienia, ponieważ poza tym, że urządzenia te mogą mieć różne źródła napędu to występują także w różnych kategoriach.

Typy podestów ruchomych

Na rynku można obecnie dostać dwa, całkowicie odmienne pod względem budowy, rodzaje podestów ruchomych. Jedne z nich to podesty nożycowe, natomiast drugie to podesty koszowe (nazywane również przegubowymi czy teleskopowymi).

Podesty ruchome nożycowe

 podesty ruchome samobieżne

Istotne jest to, jak zbudowane są podesty ruchome w wersji nożycowej. Maszyny te składają się z:

  • solidnej platformy roboczej wyposażonej w antypoślizgowe podłoże oraz odpowiedniej wysokości barierki,
  • unoszących platformę dwóch par skrzyżowanych (na podobieństwo nożyc) ramion,
  • a także podstawy na umożliwiających przemieszczanie się podestu – kółkach.

Z uwagi na konstrukcję, pojazdy tego typu podnoszą stanowiska robocze w postaci platformy roboczej jedynie stricte w pozycji pionowej ponad podstawą bez możliwości ominięcia jakichkolwiek przeszkód.

Podesty samojezdne koszowe

Podest ruchomy koszowy zbudowany jest w nieco inny sposób niż podest nożycowy. Przede wszystkim wyposażony jest on w jedno, a nie dwa, teleskopowe ramię służące w tym przypadku do podnoszenia kosza (a nie platformy). Zamontowany kosz jest w stanie pomieścić mniej osób i ma zazwyczaj mniejszy udźwig niż platforma robocza, jednak mają one z kolei znacząco wyższą maksymalną wysokość roboczą (nawet kilkanaście metrów).

 operator podestu ruchomego

Dzięki teleskopowemu wysięgnikowi koszowy podest ruchomy przejezdny może z łatwością pokonać przeszkody stojące na drodze, utrudniające dostanie się pracownikom do konkretnego miejsca na dużej wysokości.

Podest ruchomy przejezdny – zastosowanie

Gdzie korzysta się z podestów ruchomych? W ostatnich latach skutecznie wypierają one konstrukcje takie jak statyczne podesty czy też montowane rusztowania. Wszystko to z uwagi na ich niezwykłą użyteczność oraz łatwość w przystosowaniu się do dowolnej pracy. Nie bez znaczenia są także duże parametry podestów:

  • dla podestów nożycowych z platformą udźwig do około 300-400 kg;
  • dla podestów koszykowych maksymalna wysokość robocza do nawet 15-16 metrów.

Podesty ruchome wykorzystywane są w wielu różnych branżach, w których bardziej niż transport i unoszenie ładunków, liczy się to, że wykonanie konkretnego zadania na wysokości musi zostać umożliwione pracownikom. Czy to podczas prac budowlanych, remontowych, wykończeniowych a często także renowacyjnych – podest ruchomy, sterowany z poziomu kosza czy platformy z łatwością radzi sobie z uniesieniem pracowników na wskazaną wysokość.

W magazynach, gdzie na co dzień wykorzystuje się głównie wózki widłowe elektryczne, wózki do kompletacji czy podnośniki paletowe z napędem, podesty mogą wydawać się całkowicie nieprzydatne. Jednak nic bardziej mylnego. Choć w tym przypadku podesty ruchome sprawdzą się przede wszystkim jako pomoc w pracach z zakresu utrzymania porządku czy też obsługi technicznej budynków (wymiana żarówek, czyszczenie rynien, naprawa/montaż systemów itp.).

W wielu przypadkach z podestów ruchomych korzysta się w trakcie montażu konstrukcji stalowych, scen na wydarzenia i koncerty oraz innego typu dużych form przestrzennych w przestrzeni publicznej.

Podsumowanie

 zwyżka

Urządzenia takie jak podesty ruchome mogą znacząco różnić się między sobą. Przed zaopatrzeniem firmy w konkretną maszynę, warto upewnić się, czy na pewno spełnia ona wszystkie wymagania oraz czy podest posiada niezbędne do pracy parametry. W tym celu próbnie przed zakupem znaleźć można wypożyczalnie wózków widłowych, która dysponuje podobnymi urządzeniami i wypożyczyć je na krótki okres w celu przetestowania ich użyteczności w swojej firmie. To rozwiązanie pozwala przekonać się jak na żywo działają podesty ruchome i czy warto z nich skorzystać.