Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przygotowywanie posiłków z dzieckiem na rękach nie jest wygodne. Wymagające uwagi maluchy nie lubią jednak czekać, aż rodzic skończy gotować. Chcesz, by Twoja pociecha mogła bezpiecznie obserwować to, co dzieje się na blacie? Rozważ zakup pomocnika kuchennego dla dzieci. Kiedy warto w niego zainwestować i jak wybrać odpowiedni model? Czytaj dalej – wyjaśniamy!

Pomocnik kuchenny dla dzieci – kiedy warto go wprowadzić?

Pomocnik kuchenny, czyli kitchen helper jest praktycznym podestem, który umożliwia dziecku swobodne przyglądanie się temu, co rodzic robi w kuchni. Pozwala mu brać udział w prostych czynnościach związanych z przygotowywaniem posiłków, dzięki czemu uczy się samodzielności. Mebel jest zgodny z pedagogiką Marii Montesorii – maluch ma okazję do rozwoju zainteresowań i umiejętności w przyjaznym dla niego, pozbawionym barier środowisku.

Z pewnością zastanawiasz się, od jakiego wieku maluch może korzystać z kitchen helpera? Pomocnik kuchenny dla dzieci będzie idealnym uzupełnieniem wyposażenia Twojej kuchni już od momentu, w którym Twoja pociecha samodzielnie i stabilnie stoi. Przyjmuje się, że następuje to około 10 miesiąca życia.

Idealny kitchen helper, czyli jaki?

Decydując się na zakup pomocnika kuchennego dla dzieci, weź pod uwagę kilka najważniejszych kryteriów. Pamiętaj, że mebel musi być stabilny i solidny, aby Twój maluch był na nim bezpieczny. Możesz mieć pewność, że Twoja pociecha przetestuje go na wiele sposobów. Wybierz model wykonany z płyty laminowanej, co da Ci pewność, że pomocnik pozostanie z Wami na lata. Niezwykle ważne jest też jego wykończenie. Elementy wyposażenia, z których korzystają dzieci, muszą mieć dokładnie opracowane krawędzie – powinny być zaokrąglone, by nie doszło do przypadkowego skaleczenia.

Jeżeli planujesz zakup pierwszego pomocnika, to dobrym rozwiązaniem jest mebel z dodatkową płytą zabezpieczającą – ochroni malucha przed wypadnięciem z podestu. Takie modele oferuje np. e-sklep TuptiWood – w kategorii: tuptiwood.pl/kitchen-helpery znajdziesz wyroby, których jakość i zgodność z normami potwierdzają odpowiednie certyfikaty.

Do kiedy dziecko może korzystać z pomocnika kuchennego?

Odpowiednio dopasowany kitchen helper może zostać towarzyszem Waszych przygód w kuchni na długi czas. Maluchy korzystają z niego z reguły tak długo, jak potrzebują. Najczęściej rezygnują ze stawania na podeście, gdy swobodnie dosięgają do blatu, czyli około 6 roku życia. Jeśli jednak Twoja pociecha w tym wieku jest szczególnie ruchliwa i obawiasz się o jej bezpieczeństwo, może korzystać z mebla tak długo, jak chce. Pamiętaj, by nie pozostawiać dziecka z pomocnikiem kuchennym bez nadzoru!