Obraz autorstwa Freepik

Osoby borykające się z astygmatyzmem potrzebują soczewek do zadań specjalnych. Z pomocą mogą przyjść im soczewki kontaktowe określane mianem torycznych. Warto byłoby dowiedzieć się, czym one są i jak należy je wybierać.

Soczewki toryczne – co to takiego?

Soczewki toryczne to nic innego jak soczewki dedykowane pewnej, dość wąskiej grupie osób. Są wykonane z miękkich materiałów i charakterystyczne są dla nich dodatkowe parametry. Mowa tu przede wszystkim o mocy cylindra, jak również o osi. Z tego też względu bywają określane mianem soczewek z cylindrami. Soczewki toryczne mają dosyć specyficzny kształt, dzięki któremu możliwa jest skuteczna korekcja astygmatyzmu. Warto również dodać, że tego typu soczewki posiadają także określoną moc sferyczną. W zależności od potrzeb osoby, która po nie sięga, mogą korygować krótkowzroczność bądź nadwzroczność.

Jak działają toryczne soczewki?

Ważne jest nie tylko to, aby wiedzieć, czym są soczewki toryczne, ale również i to, by zdawać sobie sprawę z tego, jak właściwie działają. Otóż okazuje się, że ich zdolność do poprawy funkcjonowania narządu wzroku osób borykających się z astygmatyzmem wynika z różnych mocy refrakcyjnych w przekroju poziomym oraz pionowym. Niektórym osobom, kształt soczewki torycznej przypomina nieco obwarzanek. Różni się on dość mocno od kształtu klasycznej soczewki sferycznej, która bywa porównywana do miseczki bądź talerzyka. Wydaje się zatem, że ze względu na specyficzny wygląd, nie sposób pomylić soczewki torycznej z taką, która nie posiada właściwości korygujących astygmatyzm.

Kto powinien korzystać z soczewek torycznych?

Astygmatyzm ma to do siebie, że osoby, które na niego cierpią, mogą mieć problem z odpowiednio ostrym widzeniem na różne odległości. Mogą zatem stanąć przed poważnym dylematem: jak dobrać soczewki kontaktowe, które poprawią jakość widzenia? I tu właśnie przychodzą z pomocą soczewki toryczne. Aby można było jednak cieszyć się z ich skuteczności, należy postarać się o rozważny ich wybór. W tym, jak dobrać soczewki kontaktowe pomóc może doświadczony lekarz.

Czym kierować się przy wyborze soczewek torycznych?

Nad tym, jak dobrać soczewki kontaktowe zastanawia się zdecydowana większość użytkowników. Wszystkie rodzaje soczewek powinny być wybierane starannie, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że soczewki toryczne muszą być dobierane ze szczególną rozwagą. Dlatego też, osoby, które są nimi poważnie zainteresowane, powinny udać się na konsultację do specjalistycznego gabinetu okulistycznego. Lekarz, po wykonaniu stosownych badań i pomiarów, wyjaśni jak dobrać soczewki kontaktowe, by korzystanie z nich faktycznie wpłynęło pozytywnie na jakość codziennego funkcjonowania. Aby można było być zadowolonym z soczewek torycznych, należy nauczyć się prawidłowej techniki ich zakładania. Na początku, korzystanie z nich może wydawać się utrudnione. Niemniej jednak, większości osób borykających się z astygmatyzmem, szybko udaje się dojść do wprawy.