Długopis 3D, choć może ciężko w to uwierzyć, ale nie był zamierzonym patentem, lecz powstał przez przypadek. Dwóch Amerykanów drukowało projekt 3D, jednak drukarka zrobiła im psikusa i pominęła jedną linię, w efekcie czego konieczne było powtórzenie drukowania… a ono trwało kilkanaście godzin. Dlatego Maxwell Bogue i Peter Dilworth – twórcy pierwszego długopisu 3D, postanowili stworzyć ‘urządzenie’, które umożliwi ręczne naprawy projektów 3D. Pierwszy długopis 3D – 3Doodler powstał nieco ponad dekadę temu.

Technologiczna nowość jest kreatywną propozycją spędzania czasu z dziećmi. Długopisy 3D pokochały nastolatki na całym świecie i dla młodszych dzieci, dzięki zastosowanym środkom bezpieczeństwa, długopis 3D jest atrakcyjnym sposobem spędzania czasu.

Strefa Smyka – długopisy 3D dedykowane dzieciom

Wokół długopisów 3D, które nie mają długiej historii, narosło już sporo mitów. Rodzice martwią się, czy ta nowinka technologiczna jest bezpieczna dla dzieci – ze względu na wysoką temperaturę i podłączenia zasilacza do prądu w trakcie tworzenia.

Na rynku dostępne są różne długopisy 3D. Stworzone z myślą o nastolatkach i dorosłych, które mają wiele funkcji, cechuje je wysoka temperatura nawet do 240 st. i pozwalają tworzyć zaawansowane konstrukcje 3D. W sklepach dostępne są również długopisy przeznaczone dla dzieci, które są bezpieczne dla najmłodszych, proste w obsłudze i wprowadzające w świat technologii 3D.

Długopis 3D dla dziecka oferuje Strefa Smyka – sklep internetowy, który skupia się wyłącznie na zabawkach dla dzieci. Oferują nowoczesne długopisy 3D dla dzieci, z długim metrażem wkładów. Dzięki innowacyjnej technologii, długopisy ze sklepu Strefa Smyka są bezpieczne dla dzieci i posiadają odpowiednią wielkość dla mniejszych rączek.

Czym jest długopis 3D?

Nowa technologia zawsze wzbudza zainteresowanie, ale długopis 3D to bardzo funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie w domu. Działa na prostych zasadach. Do urządzenia podłączonego do prądu wkłada się filament – cienka żyłka w rożnych kolorach. Wysoka temperatura sprawia, że tworzywo staje się plastyczne, giętkie. Naciskając przycisk filament wychodzi w plastycznej wersji i można nim tworzyć konstrukcję 3D.

Długopis 3D to ręczna drukarka 3D w formie pióra. Jak wspomniano, jest nie tylko funkcjonalnym urządzeniem, dzięki któremu tworzone są konstrukcje 3D, ale może łączyć różne elementy. Na szablonie wystarczy przygotować poszczególne elementy konstrukcji, a następnie połączyć je używając filamentu, sklei je niczym najlepszy klej.

Wkłady – filament są podawane od góry. Są one już w zestawach startowych. Długopis 3D ze Strefy Smyka ma aż 120 m wkładów w różnych kolorach. Po włożeniu filamentu, można zmienić kolor w bardzo prosty sposób. Wystarczy zatrzymać podajnik, a następnie nacisnąć odpowiednią strzałkę, by wycofać wkład i włożyć w innym kolorze. Długopis 3D jest gotowy do użycia w krótkim czasie od włączenia do prądu.

Z czego wykonane są wkłady do długopisów 3D?

Filamenty powstają z tworzywa sztucznego. Najczęściej powstają z ABS bądź z PLA. ABS jest popularnym polimerem wykorzystywanym na szeroką skalę w przemyśle i innych branżach. Tworzone są z niego m.in. rzeczy codziennego użytku. Jest materiałem nietoksycznym i bezpiecznym dla człowieka. Charakteryzuje go wytrzymałość i plastyczność gdy poddany zostaje wysokiej temperaturze. Z kolei PLA jest w pełni biodegradowalnym polimerem. Powstaje z odnawialnych surowców, przykładem skrobia kukurydziana, trzcina cukrowa. PLA jest nietoksyczny i praktycznie pozbawiony zapachu.

 

Filamenty dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można tworzyć z dzieckiem bajkowe konstrukcje. Przy zakupie długopisu 3D warto pamiętać, że po wykorzystaniu wkładów, należy kupić filamenty od tego samego producenta – dedykowane dla kontentego modelu długopisu. Zamienniki mogą wpłynąć na jakość pracy urządzenia, czyli podobnie jak z tuszami do drukarki, najlepsze efekty dają oryginalne tusze.

Od jakiego wieku długopis 3D dla dziecka?

Z pewnością nie jest to zabawka dla najmłodszych dzieci, które mają 3 czy 4 lata albo mniej. Dolna granica wskazywana jest pomiędzy 6 a 8 lat. W przypadku długopisu 3D istotne znaczenie ma sposób trzymania przez dziecko zwykłego długopisu czy kredki. Jeśli dziecko ma rozwinięte zdolności manualne, trzyma kredkę stabilnie we właściwy sposób, to można pomyśleć o długopisie 3D.

Zatem zastanawiając się nad tym, w jakim wieku kupić dziecku długopis 3D, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego zdolności manualne, a więc rozwój. Dziecko najpierw powinno nauczyć się trzymać zwykły długopis czy ołówek we właściwy sposób, a dopiero później zacząć przygodę z długopisem 3D. Malowanie długopisem 3D wymaga sprawnego operowania, dlatego jest polecany dla dzieci w wieku szkolnym, ewentualnie chodzących do zerówki, gdy jako rodzic oceniasz, że dziecko dobrze posługuje się kredkami.

Jak wybrać długopis 3D dla dziecka?

Wybierając długopis 3D dla dziecka, warto wziąć pod uwagę różne aspekty. Przede wszystkim:

  • kategoria wiekowa dla jakiej jest przeznaczony,
  • łatwość obsługi dla dziecka – im prostszy model tym lepiej,
  • bezpieczeństwo – z aktywnym układem chłodzenia, co chroni dziecko przed poparzeniem,
  • przydatna jest funkcja zmiany prędkości podawania – długopis ‘rośnie’ z dzieckiem (gdy dziecko opanuje sztukę tworzenia konstrukcji 3D może zmieniać prędkość),
  • zasilacz w zestawie – niby detal, a jednak warto sprawdzić, czy w zestawie jest zasilacz, bo nie jest to już oczywistość,
  • długość wkładów w zestawie startowym – im dłuższe tym więcej zabawy,
  • wzorniki – bardzo przydatne dla dzieci (na nich uczą się tworzyć swoje pierwsze konstrukcje),
  • podstawka do odkładania rozgrzanego długopisu – to podstawa bezpieczeństwa dla każdego, kto pracuje długopisem 3D,
  • wielkość, rozmiar – dopasowanie do ręki dziecka.

Długopis 3D, który spełnia wszystkie powyższe kryteria oferuje Strefa Smyka. Znajdziesz szerszy opis i film, który prezentuje jak wygląda długopis 3D i jak się go używa.

Długopis 3D Strefa Smyka – dlaczego warto podarować dziecku w prezencie?

Technologia zaskakuje z każdym upływającym rokiem. Choć część rodziców nie chce ugiąć się przed technologiczną modą, to jednak naszym dzieciom przyjdzie żyć w świecie innowacji. Długopis 3D to nie kolejna elektronika, a narzędzie do kreatywnej zabawy i puszczania wodzy fantazji. Dlatego zamiast kupować kolejną elektronikę, warto zainwestować w coś co pobudzi wyobraźnię i odciągnie dziecko od smartfona.

Długopis 3D to dobry pomysł na prezent dla dzieci, które potrafią sprawnie posługiwać się tradycyjnym długopisem. Dziecko z długopisem 3D może tworzyć własny świat: domy, drzewa, postacie, zwierzęta. W ulubionych kolorach. Dzieci mogą wizualizować to o czym marzą i to czego pragną.

W pierwszych etapach zabawy z długopisem 3D pomagają wzorniki. Dziecko maluje na nich linie, a następnie łączy konstrukcję również za pomocą długopisu 3D. Zapewnia on fantastyczną zabawę dla dzieci na długi czas. A stworzonymi dziełami dziecko bawi się przez kolejne godziny.

Długopis 3D buduje w dzieciach pewność siebie, dzięki niemu tworzą coś oryginalnego, mogą się tym też dzielić z kolegami ze szkoły. To również sposób na atrakcyjne spędzanie czasu z rodzicami, wspólne tworzenie projektów i ich realizacja.

Długopis 3D, wkłady do niego oraz więcej propozycji na atrakcyjne prezenty dla dzieci znajdziesz w sklepie Strefa Smyka.