Nie ma wątpliwości, że wzrost jest jednym z atrybutów mężczyzny. Jest to podyktowane biologicznymi aspektami postrzegania. W świecie zwierząt większy samiec wzbudzał większy respekt oraz był odbierany przez samice jako osobnik z dobra pulą genów. Dziś u ludzi, głęboko w  podświadomości nadal działają podobne mechanizmy percepcji. Nadal wysocy mężczyźni są odbierani lepiej. Jak wypadają Polacy na tle innych nacji?

Polacy nie uchodzą ani za niskich, ani za wysokich. Oficjalne źródła podają, że średni wzrost mężczyzn w Polsce to 177,3 cm. Przy dzisiejszych standardach można by uznać, że to nie jest wysoki wzrost, biorąc pod uwagę młodych mężczyzn urodzonych w latach 90 lub później. Natomiast gdy weźmiemy na tapet wszystkich mężczyzn, również tych w wieku emerytalnym i starszych okazuje się, że dużo mężczyzn osiągnęło wzrostu niższy niż 177.

Gdybyśmy jednak wzięli pod uwagę wzrost młodych mężczyzn w Polsce to okazuje się, że średnio wzrost jest znacznie wyższy może oscylować w okolicach 183.

Jak wypadają Polacy jednak na tle innych nacji? Całkiem nie najgorzej. Sprawdźmy średnio wzrost w różnych krajach:

– Holendrzy – 182,5 cm
– Belgowie – 181,7 cm
– Estończycy – 181,6 cm
– Duńczycy – 181,4 cm
– Łotysze – 181,4

Polscy są na 34 miejscu, ale wzrost Polaków „rośnie” i prawdopodobnie dane te mogą być już trochę nieaktualne. Poza tym kilkanaście krajów, które nas wyprzedzają, tak na prawdę wyprzedają nas o milimetry.
Musimy wziąć pod uwagę, że Polacy są względnie zdrowym, dobrze odżywiającym narodem w porównaniu do innych. Jesteśmy też całkiem wysoko jeśli chodzi o aktywność fizyczną i sport. Oczywiście to w porównaniu do niektórych krajów takich jak Wielka Brytania czy Niemcy. Zdrowy tryb życia ma przełożenie na wzrost, który jest przekazywany w genach na kolejne pokolenia.

Warto byłoby zaktualizować dane w zakresie wzrostu mężczyzn jak i kobiet na świecie. Prawdopodobnie okazałoby się, że jesteśmy dużo wyżej niż opisują to już nieco nieaktualne badania.

A jak prezentuje się wzrost znanych osób w Polsce? Sprawdź na portalu Ile Ma Wzrostu.