Zakup kampera na własność wiążę się z wysokimi kosztami i ograniczeniami, jakie na nas czekają. Sezon caravaningowy nadchodzi wielkimi krokami, w związku z czym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, dzięki któremu dowiecie się, jak kupić kampera i na co koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie. Jesteście ciekawi? Koniecznie zostańcie z nami!

Caravaning jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych form podróżowania. Nic w tym dziwnego! Swoboda i niezależność, jaką dają nam luksusowe kampery mówią same za siebie! Mamy jednak świadomość, iż nie każdy może pozwolić sobie na kupno własnego pojazdu kempingowego. Wówczas pozostaje wynajem kamperów, który stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które nie mają warunków do przechowywania pojazdu lub dopiero zaczynają swoją przygodę z caravaningiem. Jeżeli jednak podróżowanie kamperem to twoja pasja, co więcej – planujesz wyjazdy kilka razy w roku, zakup kampera na własność to zdecydowanie lepszy wybór. O czym pamiętać przy zakupie pojazdu? Podpowiadamy!

Gdzie możesz wynająć ekskluzywne kampery? Wrocławska wypożyczalnia kamperów – https://kampery-klf24.pl/ – to odpowiedź na twoje potrzeby! Luksusowe domy na kołach zawiozą cię tam, gdzie tylko zapragniesz, będąc jednocześnie gwarancją najwyższego komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Przed zakupem

Czy kiedykolwiek podróżowałeś kamperem? Czy caravaning nie jest ci całkowicie obcy? Zanim zdecydujesz się na zakup kampera, zastanów się czy nie jest to zwykła zachcianka, która z czasem może przeminąć. Zakup pojazdu kempingowego to duży wydatek, który warto raczej rozważać jako długofalową inwestycję… Powinna to być bowiem decyzja doskonale przemyślana! Jeśli jednak miałeś okazję odbyć pierwszą podróż, a kampery to twoje drugie życie – możesz śmiało przebierać w dostępnych na rynku rozwiązaniach!

Kampery to droga inwestycja. Niemniej jednak przy regularnym użytkowaniu może stosunkowo szybko się zwrócić. Nie podamy wam konkretnego przedziału cenowego, gdyż ostateczny koszt jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Używany pojazd możesz kupić za 70 tysięcy złotych, nowy natomiast za 200 czy 300 tysięcy. Warto bowiem zastanowić się na, czym tak naprawdę nam zależy. Inwestując w kamper używany, musimy liczyć się z tym, iż z roku na rok pojazdy te są uzupełniane o coraz to lepsze rozwiązania technologiczne, których w kamperze z drugiej ręki po prostu nie będzie. Kampery nowe wiążą się natomiast z jeszcze wyższym kosztem. Istnieje jednak możliwość personalizacji pojazdu oraz dostosowania go do własnych potrzeb i oczekiwań, a zwłaszcza w przypadku pojazdu w pełni zintegrowanego.

Ubezpieczenie kamperów

Inwestycja w luksusowy dom na kołach to jedno! Jakie wydatki mogą cię czekać? Między innymi ubezpieczenie pojazdu. Bez tego ani rusz! Wielu caravaningowców niekiedy nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wysokie potrafią być opłaty tego typu. Dodatkowo kampery muszą zostać zarejestrowane. Dochodzi również obowiązek wykonywania przeglądów technicznych, co również niesie ze sobą dodatkowe koszty.

Planujesz zakup kampera? Doskonale! Czy brałeś natomiast pod uwagę kwestię jego przechowywania? Pojazdy kempingowe wymagają odpowiedniego podejścia, tym samym nie powinny być przechowywane na zewnątrz zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jeśli nie masz warunków do przechowywania nowo zakupionego kampera pod zadaszeniem, dochodzi kolejny koszt związany z wynajmem specjalnego miejsca postojowego dla pojazdów o takich gabarytach.

Dopuszczalna Masa Całkowita

Dopuszczalna Masa Całkowita to kluczowy parametr, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie pojazdu kempingowego. W przypadku kamperów o masie mniejszej lub równej 3500 kg wraz z całym wyposażeniem oraz pasażerami wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Pojazdy o DMC większej niż 3500 kg, lecz mniejszej niż 7500 kg wiążą się z licznymi ograniczeniami oraz dodatkowymi opłatami drogowymi. Wówczas koniecznie jest prawo jazdy kategorii C1 lub C. Upewnij się, czy posiadasz wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdu o danym gabarycie.

Przed zakupem kampera warto sprawdzić, czy dany model jest wciąż produkowany. Dlaczego o tym wspominamy? Otóż w przypadku konieczności naprawy pojazdu może okazać, iż zakup części będzie niemożliwy, a to narazi cię na dodatkowe problemy. Zalecamy zachować ostrożność i podejść do tematu rozsądnie. Potraktuj to jako wieloletnią inwestycję i przemyśl zakup kampera od A do Z!