Obecnie Kodeks Pracy jest jedną z najczęściej naruszanych ustaw, gdzie poszkodowani nie dochodzą swoich racji. Często są nawet nieświadomi tego, że ich pracodawca łamie przepisy Kodeksu Pracy. Okazuje się jednak, że przepisy szczegółowo określają co może, a czego nie może szef wobec swoich pracowników. Jakie obowiązki ciążą na zatrudniającym i co zrobić, kiedy pracodawca zupełnie ignoruje przepisy prawa?
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika
Obowiązki pracodawcy zostały określone w Kodeksie Pracy w art. 94-97. Według zapisów prawa ma on obowiązek terminowo i prawidłowo wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w wysokości ustalonej na obustronnie podpisanej umowie. Choć to podstawa, niejedna osoba doświadczyła nadużyć w tym zakresie. Ponadto oferujący zatrudnienie powinien szanować godność pracownika, a także przeciwdziałać mobbingowi. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najszybciej zgłaszać przełożonemu jakiekolwiek oznaki nękania w pracy.
Według Kodeksu Pracy pracodawca ma także obowiązek właściwie przygotować pracownika do świadczenia pracy. Odpowiada on za opłacenie niezbędnych badań lekarskich, przeprowadzenie szkoleń oraz wdrożenie. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, również na przełożonym ciąży powinność ciągłego zmniejszania uciążliwości pracy. Szczególnie takiej, która jest monotonna. W rzeczywistości trudno jednak jest udowodnić pracodawcy nadużycia w tym zakresie.
Obowiązki pracodawcy nie kończą się w momencie ustania stosunku pracy. Przełożony musi przedstawić podwładnemu świadectwo pracy, w którym znajdą się stosowne informacje. Ma na to zaledwie 7 dni bez względu na indywidualne ustalenia pomiędzy stronami. Ponadto po ustaniu roku kalendarzowego pracodawca powinien także dostarczy pracownikowi PIT-11, tak aby ten mógł rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.
Kiedy zgłosić się do prawnika?
W dobie pandemii i narastającego bezrobocia prawa pracownika są nagminnie łamane. W wielu miejscach pracy mobbing to chleb powszedni. Opóźnieniom ulegają także wypłaty, a nierzadko poszkodowany nie widzi swoich pieniędzy nawet przez długie miesiące. Jeśli rozmowa z przełożonym nie pomoże, wówczas warto skorzystać z pomocy prawnika. W takiej sytuacji pomoże nam odpowiednia kancelaria. Warszawa, Kraków czy Wrocław to miasta, w których bez problemu znajdziemy doświadczonych fachowców. Część z nich udziela rad, a także reprezentuje klientów online. Czasami wystarczy jedno pismo z pieczątką prawnika, aby pracodawca wypłacił zaległe pieniądze lub zaprzestał czynności szkodzących pracownikowi.