Bez względu na to, czy już zbudowało się dom, czy dopiero planuje się jego wzniesienie, powinno się dobrać odpowiednią moc przyłączeniową dla danego budynku. Jeśli zamierza się dokonać modernizacji ogrzewania lub założyć panele fotowoltaiczne, powinno się z kolei sprawdzić, czy dotychczas posiadana moc przyłączeniowa jest odpowiednia do przeprowadzenia planowanych zmian. Dowiedz się więcej o mocy przyłączeniowej do sieci elektroenergetycznej.

1. Czym jest moc przyłączeniowa?

2. Moce przyłączeniowe a odnawialne źródła energii

Moc przyłączeniowa to kluczowa kwestia dla osób, które zamierzają wybudować dom, wykonać duży remont instalacji, założyć przedsiębiorstwo produkcyjne lub zamontować panele fotowoltaiczne na dachu. Nieprawidłowo dobrana moc przyłączeniowa sprawia, że nie wszystkie elementy instalacji elektrycznej w budynku działają zgodnie z oczekiwaniem użytkownika. Dowiedz się, jakie są dostępne moce przyłączeniowe i jak dobrać je do swoich potrzeb.

Czym jest moc przyłączeniowa?

Moc przyłączeniowa to nic innego jak planowana moc czynna do pobrania. Określa się tak również moc czynną do wprowadzania energii do sieci elektroenergetycznej zgodnie z umową o dostępnej mocy przyłączeniowej. Moc przyłączeniową oznacza się na podstawie średniej tejże mocy z 15 minut. Jej określenie jest niezbędne, by prawidłowo zaprojektować przyłączenie do sieci. W przypadku domów jednorodzinnych standardowo wybiera się moc przyłączeniową do sieci elektroenergetycznej na poziomie 10-12 kW. Jest to optymalna wartość dla większości budynków, jednak powinno się ją dokładnie uzależnić od powierzchni domu, rodzaju ogrzewania oraz ocieplenia ścian i ciepłochronności okien. Typowa instalacja trójfazowa ma z kolei 15 kW.

Moce przyłączeniowe a odnawialne źródła energii

Moc przyłączeniowa w przypadku instalacji odnawialnego źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła powinna być dostosowana do mocy fotowoltaiki. Jeśli panele fotowoltaiczne będą mieć większą moc, jej wykorzystanie nie będzie możliwe. Z tego względu na etapie budowy domu jego przyszli mieszkańcy powinni postarać się o przyłączenie źródeł do sieci energetycznej na zasadach, których oczekują. Warto wiedzieć, że w przypadku gdy fotowoltaika wytwarza prąd w większych ilościach, właściciel budynku może złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej. O dostępne moce przyłączeniowe, zasady jej zmiany i pozostałe kwestie związane z przyłączeniem w skład sieci ogólnej powinno się pytać u konkretnego operatora.