Branża transportowa bardzo dynamicznie się rozwija. Wraz z nią wzrasta zapotrzebowanie na eksploatowanie hal przeładunkowych czy tymczasowych magazynów. W starannie zaplanowanym procesie spedycyjnym liczy się każda minuta, dlatego na etapie rozładunku czy załadunku trzeba maksymalnie przyspieszyć. Pracę rąk ludzkich zastępują tutaj maszyny – wózki widłowe są coraz chętniej eksploatowane i doceniane z uwagi na szybkość oraz zwrotność.

Czasy, w których jedynymi pracownikami magazynów byli ludzi, dzisiaj stopniowo mijają. Coraz częściej do prac przeładunkowych czy transportu na krótkim dystansie wykorzystuje się wózki widłowe. Elektryczne pojazdy są w pełni przystosowane do pracy w halach, jak również na zewnątrz, na placu manewrowym. Występują w kilku popularnych wariantach, dlatego kupujący mogą zainwestować w model, który najlepiej odpowiada na potrzeby przedsiębiorstwa o konkretnym profilu.

 

Zastosowanie wózków widłowych w magazynach

Niektóre magazyny mają imponującą powierzchnię. Poruszanie się po setkach metrów kwadratowych z wózkiem obsługiwanym ręcznie było trudne i bardzo czasochłonne. Zdecydowanie lepiej w tej roli odnajdą się wózki elektryczne, które potrzebują znacznie mniej czasu, aby dotrzeć z punktu A (np. z rampy przeładunkowej) do punktu B (konkretnego regału, miejsca składowania towaru). Przy tym są w stanie przenosić znacznie większe ciężary na paletach, ale nie tylko. Doposażone w różne wersje osprzętów mogą podnosić także ładunki w workach czy inne, o niestandardowych gabarytach. Części do wózków są dostępne także w oficjalnych sklepach online https://sklep.interhandler.pl/osprzety-i-urzadzenia/widly/do-palet.

 

Zalety wózków widłowych w transporcie i rozładunku

Imponujące jest to, że nawet pomimo swoich niewielkich rozmiarów wózki widłowe mogą podnosić wielotonowe ładunki. Mają też duży zasięg w pionie i poziomie, dlatego rozmieszczanie towarów na półkach nie stanowi dla nich wyzwania. Sztywny maszt to gwarancja bardzo precyzyjnego sterowania. Na intuicyjność tego procesu wpływa także wygodny, nowoczesny panel stanowiący wyposażenie kabiny operatora.

Ogromną zaletą wózków jest ich kompaktowość. Dzięki niewielkim rozmiarom bardzo zgrabnie mieszczą się w wąskich korytarzach i wykonują manewry nawracania na mocno ograniczonej przestrzeni. Teleskopowy wysięgnik o dużym zasięgu pozwala na rozładunek ciężarówek, gdy wózek stoi z jednej lub z drugiej strony samochodu. Ogranicza to ilość manewrów niezbędnych do wykonania podczas jednego procesu.