Close up of beautician doing injection in lip augmentation for better appearance. Concept of process procedure lip augmentation in professional salon.

Kwas hialuronowy nierozerwalnie kojarzy się z medycyną estetyczną. Wykorzystywany jest w walce ze starzejącą się skórą i nie tylko. W praktyce jest to cukier złożony, który ma zdolność do wiązania dużych ilości wody. Bierze udział między innymi w tworzeniu włókien kolagenowych. Co jeszcze warto na jego temat wiedzieć?

Kwas hialuronowy jest obecny naturalnie w organizmie człowieka

Jest to oczywiście prawda. Kwas hialuronowy występuje w organizmach ludzi i zwierząt. Jest obecny w nerkach, ciałku szklistym oka czy strunach głosowych. Jednak jego największe stężenie zaobserwować można w skórze. Obecna tam sól sodowa zapewnia sprężystość i odpowiednie nawodnienie. Jej cząsteczki każdego dnia rozpadają się, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Jednak wraz z upływem czasu liczba ta maleje, co kończy się powstawaniem zmarszczek.

Kwas hialuronowy produkowany jest w laboratorium

Kwas hialuronowy można obecnie produkować w laboratoriach. Potem jest on aplikowany w formie kremów, tabletek czy zastrzyków. Co ciekawe, po raz pierwszy wyizolowano go z tkanek zwierzęcych. Niestety proces oczyszczania takiego kwasu hialuronowego był skomplikowany, a sama substancja powodowała niekiedy reakcje alergiczne. Dlatego dziś produkowana jest głównie w bezpiecznych warunkach laboratoryjnych.

Kwas hialuronowy to tylko wypełniacz zmarszczek

Kwas hialuronowy jest powszechnie wykorzystywany w medycynie estetycznej. Jest to związek bezpieczny dla ludzi, który skutecznie wypełnia zmarszczki, poprawiając ogólny wygląd skóry. Jednak może mieć zastosowanie także w innych dziedzinach medycyny. Stosuje się go w chirurgii, reumatologii czy okulistyce.

Z czasem kwasu hialuronowego w organizmie człowieka jest coraz mniej i dotyczy to nie tylko skóry. Dlatego starsze osoby mają problemy ze stawami czy oczami. W przypadku np. zespołu suchego oka zaleca się stosowanie wyrobów medycznych z kwasem hialuronowym w składzie.

Kwas hialuronowy często wywołuje reakcje alergiczne

Obecny w wielu preparatach kwas hialuronowy zbudowany jest dokładnie tak samo, jak związek obecny w ludzkim organizmie naturalnie. Dlatego reakcje alergiczne są w tym przypadku naprawdę bardzo rzadkie. Jest to substancja biozgodna, w pełni bezpieczna dla człowieka. Często wchodzi w skład kropli, które służą do nawilżania suchych oczu. Jednocześnie nie powodują podrażnień i zaczerwienień. W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania kwasu hialuronowego, co dla wielu osób może być zaskakujące.