Na przestrzeni lat ludzie wymyślają coraz to nowocześniejsze technologie, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą ułatwić, czy nawet zupełnie odmienić życie społeczeństwa. Jedną z nich jest fotowoltaika, czyli ekologiczne źródło energii, które w stosunkowo krótkim czasie zyskało popularność na całym świecie. Szacuje się, że instalacje fotowoltaiczne w Polsce wytwarzają nawet 5,6 GW energii, a w lipcu bieżącego roku powstało ponad 30 tysięcy nowych instalacji PW. Takie liczby robią wrażenie, ale skąd w ogóle ta popularność?

Dlaczego ludzie tak chętnie decydują się na instalacje fotowoltaiczne?

W ostatnim czasie widać wyraźny wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami. Z czego to wynika? Jedną z przyczyn jest ocieplenie klimatu, które jest coraz bardziej odczuwalne. Co w związku z tym? Chodzi o to, że panele fotowoltaiczne opierają się właśnie na promieniowaniu słońca. To właśnie dlatego ludzie łączą fakty i widzą w tym niezłą okazję, której nie sposób przegapić.

Drugim powodem jest coraz większa świadomość potrzeby ochrony środowiska. Termin „ekologia” i wszystkie jemu pochodne pojęcia stają się w mediach coraz bardziej popularne. Mówi się o tym dosłownie wszędzie. Nic więc dziwnego, że ekologiczne rozwiązania takie, jak panele fotowoltaiczne są obecnie na topie.

Kolejnym aspektem jest efektywność fotowoltaiki. Wbrew pozorom różnica produkowanej energii w trakcie lata i w sezonie zimowym nie jest aż tak ogromna. W przybliżeniu można stwierdzić, że w okresie zimy pozyskiwane jest 1/3 całej wytwarzanej energii. Szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kWp w ciągu roku jest w stanie wytworzyć od 4 do 5 tysięcy kWh energii elektrycznej. Ilość taka z pewnością wystarczy przeciętnej czteroosobowej rodzinie.

W rzeczywistości instalacja fotowoltaiczna zapewni odpowiednią ilość energii w każdym gospodarstwie, a nawet będzie produkowała jej nadmiar. No właśnie, nadmiar. Czy nie jest to marnowanie prądu? Nie do końca.

Co się dzieje z nadwyżką energii z fotowoltaiki?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, jak w ogóle działa fotowoltaika. Panele produkujące prąd z promieni słonecznych w pierwszej kolejności wykorzystują go do zasilenia wszystkich urządzeń domowych. Jednak cały nadmiar energii elektrycznej przekazywany jest do sieci energetycznej, która ją przechowuje. Czy da się ją odzyskać? Po części tak. Po pierwsze, cała przechowywana energia będzie dostępna do powrotnego odebrania przez okres 12 miesięcy. Po tym czasie po prostu przepada. Warto również pamiętać o tym, że całkowity odzysk przekazanej energii jest niemożliwy. Sieci energetyczne, które robią za swego rodzaju magazyny energii, za takie usługi pobierają prowizję. Wynosi ona:

  • 20% przekazanej energii w przypadku instalacji do 10kW,
  • 30% energii z fotowoltaiki o mocy przekraczającej 10kW.

Prowizje takie w szczególności na przestrzeni kilku lat potrafią zrobić naprawdę sporą różnicę. Czy jest sposób, aby uniknąć takich strat i stać się bardziej niezależnym? Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się domowe magazyny energii.

Domowe magazyny energii – co to takiego?

Magazyn energii to urządzenie, którego celem jest gromadzenie nadmiaru wytwarzanego prądu przy gospodarstwie domowym. Jakie są tego zalety? Przede wszystkim uniknie się prowizji, gdyż do dyspozycji gospodarstwa będzie 100% wytworzonego przez fotowoltaikę prądu. Do innych korzyści płynących z domowych magazynów energii zalicza się:

  • nieograniczony dostęp nawet podczas przerw w dostawie prądu,
  • używanie całkowicie ekologicznej energii,
  • pozbycie się zakłóceń, które obniżają jakość energii,
  • pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w szczytowych momentach,
  • niższy koszt pobieranej energii,
  • niezależność i stabilność energetyczną.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru magazynu energii?

Ważne, aby domowy magazyn energii dostosowany był do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa. Z tego względu koniecznie zwróć uwagę na takie aspekty, jak:

  • wykorzystana technologia – obecnie na rynku górują dwa rozwiązania, czyli dużych gabarytów akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz mniejsze, ale wydajne akumulatory litowo-jonowe;
  • pojemność baterii – wartość ta wyrażana jest w kWh i oznacza, ile maksymalnie energii można uzyskać z magazynu;
  • gwarancja – zakup domowego magazynu energii to dość kosztowna inwestycja, dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych problemów, czy wad produkcyjnych;
  • możliwość rozbudowy magazynu energii – jest to rozwiązanie z myślą o przyszłości, kiedy być może będzie potrzebna większa ilość energii;
  • intuicyjny system zarządzania – element ten w znacznym stopniu może wpłynąć na komfort użytkowania magazynu, a wszystkie dostępne funkcje będą jasno przedstawione.

Sprawdź magazyny energii w sklepie – magazynyenergii.pl.