HBO, Netlix, Amazon Prime Video – to najpopularniejsze platformy VOD do oglądania filmów, których właściwie jedyną wadą jest… cena, a dokładniej miesięczny abonament, jaki trzeba płacić, za możliwość obejrzenia ulubionych produkcji. A czy wiesz, że są w internecie miejsca, w których zrobisz to za darmo, i to całkowicie legalnie? Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie 5 serwisów, które to umożliwiają.

1. Player.pl

Filmy online za darmo możesz oglądać na player.pl, wystarczy się zalogować, aby uzyskać bezpłatny dostęp. Zła wiadomość jest taka, że nie dotyczy to wszystkich filmów. Natomiast dobra – na player.pl dostępne są również różne seriale i programy, te już w większości możesz załączyć bez opłacania abonamentu.

Czy warto? Zdecydowanie. Pamiętaj tylko, że choć seriale można oglądać bez zakładania konta, to filmy już nie. Rejestracja jednak nic cię nie kosztuje, a zajmuje kilka minut, więc co ci szkodzi? Zyskasz w ten sposób dostęp do wielu ciekawych produkcji. Gdy będziesz zalogowany, przejdź do kategorii „filmy” i zaznacz „dostępne dla Ciebie”. Dzięki temu będziesz mógł wyszukiwać wyłącznie wśród tych produkcji, które są bezpłatne (jeśli zdecydujesz się na jedną z opcji abonamentu, wtedy będą wyświetlać się także filmy, które są dostępne w jej ramach).

2. Ipla

Sporą konkurencją dla serwisu player.pl jest platforma Ipla. Tak jak w poprzednim przypadku, część tytułów jest dostępnych bezpłatnie. Jak je znaleźć? Przejdź do kategorii „film” i następnie przy opcji „darmowe” zaznacz „tak”. Wyniki możesz dodatkowo zawęzić do wybranych gatunków, żeby od razu znaleźć tematykę, która cię interesuje. Większość tytułów to kultowe filmy z czasów PRL, które, choć już nie najmłodsze, każdy powinien znać.

3. Kino Świat VOD

Wiesz, że filmy możesz oglądać także na… YouTube! I mówimy tu o całkowicie legalnych, a nie pirackich kanałach. Jednym z nich jest Kino Świat VOD. Filmy pogrupowane są według wybranych kategorii jak np. komedia, horror lub produkcje nagradzane w festiwalach.

Część z nich jest całkiem „młodych”, sprzed kilku lat. Warto zasubskrybować ten kanał, aby być na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi wideo.

4. VOD.pl

Chcesz ułatwić sobie poszukiwania filmów? Nie ma sprawy, wystarczy, że skorzystasz z platformy VOD.pl. Nie jest ona „niezależnym” serwisem, za to zbiera filmy i seriale z player.pl oraz Ipla, udostępniając je w jednym miejscu.

5. Ninateka

Na koniec chcielibyśmy przedstawić bardzo ciekawy projekt, o którym niewiele osób wie, czyli Ninateka. To platforma, dzięki której można odtwarzać zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Znajdziesz tam nie tylko filmy, ale także reportaże, spektakle teatralne, dokumenty, animacje. Aby zapoznać się z ofertą serwisu, przejdź do zakładki „filmy” i… korzystaj z materiałów. Bezpłatnych produkcji jest ponad 1200, masz więc w czym wybierać. To bajki, filmy eksperymentalne, fabularne, dokumenty oraz animacje. Możesz też zaznaczyć, czy chcesz odtwarzać wideo posiadające tłumaczenie migowe, transkrypcję czy też audiodeskrypcję.