Obecnie trudno jest nieraz odróżnić meble drewniane od pokrytych materiałem syntetycznym. Coraz doskonalsze formy malowania w fabryce sprawiają, że przedmioty wyglądają plastikowo – a przecież nie po to sięgasz po drewniane odpowiedniki. Jak zatem pogodzić ze sobą naturalność materiału i jego barwę komponującą się stylistycznie z resztą wnętrza? Farba kredowa Liberon jest rozwiązaniem tego dylematu.

Czym jest farba kredowa Liberon?

Jeśli poszukujesz typowej farby, która nie wyróżnia się niczym specjalnym – źle trafiłeś. Farba kredowa Liberon jest bowiem jak najdalsza od tego opisu. Zacznijmy od tego, że w swoim składzie ma 45% naturalnej kredy, dzięki czemu malowana nią powierzchnia różni się znacząco od pokrytej innymi środkami. Pamiętasz pudrowe wykończenie tradycyjnej farby wapiennej, bardzo matowe i głębokie? Tego typu rezultatu możesz spodziewać się po farbie kredowej – naturalnego i z pewnością nietuzinkowego.

Postarzanie – efekt przecierki

Farba kredowa Liberon stworzona została jednak z myślą o uzyskaniu konkretnego efektu, który będzie naśladował wystąpienie naturalnego procesu starzenia… tylko szybciej. Zdecydowanie szybciej, bowiem – zależnie od sposobu aplikacji – możesz uzyskać go nawet w kilka godzin. Może ona, choć nie musi, pracować w tandemie z farbą kazeinową. Ze względu na obecność kredy w składzie ma od niej jednak mniejszą przyczepność, zatem zdecydowanie łatwiej ją zetrzeć. Czy to oznacza, że jest nietrwała? Nic z tych rzeczy! Prawidłowy efekt przecierki opiera się na odpowiedniej technice.

Jak uzyskać efekt przecierki?

A zatem kusi Cię, by spróbować swoich sił z farbą kredową Liberon, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? To bardzo proste. Najpierw ustal jaki kolor będzie bazowy, to znaczy – co powinno prześwitywać spod farby kredowej, i takiej właśnie farby kazeinowej nanieś dwie warstwy, pozwalając im schnąć cztery godziny. Farba kredowa Liberon będzie kolorem dominującym – pomaluj nią drewno, jednak nie przesadzaj z grubością. Gdy tylko zauważysz, że warstwa jest sucha w dotyku (nie powinno to zająć więcej niż 15 minut), wilgotną gąbką przetrzyj miejsca typowego zużycia (kanty, rogi, listwy etc.). Pozostaw do wyschnięcia na kolejne cztery godziny i ciesz oko!

Jak osiągnąć perfekcyjny efekt? Wiele odcieni starzenia

Farba kredowa Liberon w najbardziej charakterystycznej odsłonie – w kolorze naturalnej kredy – dostępna jest np. w ofercie sklepu internetowego RAB DOM https://www.rabdom.pl/pl/p/LIBERON-Farba-kredowa-0,25L-NATURALNA-KREDA/11038. Zwróć jednak uwagę, że nie jest to jedyna opcja. Po pierwsze, możesz zdecydować się na inne barwy – od cieplejszych, utrzymanych w tonacji beżu (jak gliniany szron), przez szarobrązowe (np. krucha skała), aż po chłodne odcienie niebieskiego (deszczowy popiel, czy błękit północy). Po drugie, wcale nie musisz używać farby kazeinowej – może to surowe drewno jest podkładem, którego szukasz?