gorąca herbata
Skuteczne sposoby chłodzenia herbaty

Wielu z nas, szczególnie osób niecierpliwych nienawidzi czekać, aż nasz napój w tym przypadku wystygnie. Pewnie każdy z nas zna takich twardzieli, którzy wypijają niemal wrzącą jeszcze herbatę lub kawę bez mrugnięcia okiem, a rozlewający się napój o temperaturze ponad 90 stopniu w ich ustach nie robi na nich wrażenia. Dla wielu osób jednak picie gorących napojów skutkuje poparzeniem języka, usta, dziąseł.

Jak w takim razie szybko schłodzić herbatę czy kawę? Oto kilka praktycznych sposobów:

użyj łyżeczki do mieszkania – pozwól je pozostać nieco dłużej w gorącej herbacie/kawie, aby ta łyżeczka mogła wchłonąć ciepło. Następnie wyciągnij łyżeczkę, niech ostygnie i powtórz kolejny raz. Powtórz kilka razy w niewielkim odstępie czasu, a gorący napój ostygnie do sensownej temperatury.

użyj zimnego kubka lub filiżanki – wcześniej możesz już o to zadbać wkładając na chwilę naczynie do lodówki

– dużo szybszy i skuteczniejszy sposób – znajdź drugie naczynie, do którego możesz swobodnie przelać swój napój, np. drugi kubek, filiżankę. Przelej herbatę lub kawę do drugiego naczynia. Przelewając staraj się w miarę możliwości zachować dystans między naczyniami, wpłynie to na większe rozproszenia ciepła. Dodatkowo po przelaniu możesz chłodzić każde rozgrzane naczynie pod bieżącą, zimną wodą.

dolej czegoś chłodnego – na przykład chłodnej wody lub trochę mleka, niektórzy dodają kawałek kostki lodu, by bardzo szybko schłodzić gorącą herbatę.

nie zlewaj wrzątkiem herbaty – tym bardziej, że nie każda herbata nadaje się do parzenia wrzątkiem, na przykład herbatę zieloną powinniśmy parzyć w temperaturze 60-80 stopni.

Propozycja przesłana przez naszego użytkownika:
Robię to dzień w dzień przed wyjściem na uczelnię lub do pracy. Nie mogę naprawdę napić się gorącej herbaty. Moja herbata jest gotowa bardzo szybko do wypicia, jak to robię?:

Wlewam zimną wodę do garnka, nalewa zimnej wody, ale nie dużo, nie na tyle by poziom wody był wyższy od kubka z herbatą. Do garnka z wodą wkładam kubek z gorącą herbatą i czekam 2 minuty – po tym moja herbata ma idealną temperaturę.