W pismach urzędowych, umowach a także w niektórych publikacjach prasowych, czy pracach naukowych pojawia się znak paragrafu, z charakterystycznymi, nachodzącymi na siebie literkami “S”. Czasami siedząc przed ekranem komputera chcemy taki sam symbol wykorzystać w dokumencie, który właśnie piszemy. W poniższym artykule podpowiadamy krok po kroku, jak zrobić paragraf na klawiaturze (§).

Żeby zrobić paragraf na klawiaturze musimy użyć pewnej kombinacji klawiszy. W odróżnieniu od “ź”, czy “ć”, musimy użyć kilku przycisków więcej, aby uzyskać potrzebny nam znak paragrafu (§). Teraz prześledźmy po kolei, co należy przycisnąć i w jakiej kolejności.

Sposób nr 1:
Przyjrzyjmy się klawiaturze i odnajdźmy klawiaturę numeryczną. W naszym przykładzie znajduje się po skrajnej, prawej stronie.

Odnajdujemy tam klawisz oznaczony jak NUM LOCK. Wciskamy go.

Następnie przenosimy wzrok na lewą, skrajną stronę klawiatury komputera i pod klawiszem CAPS LOCK odnajdujemy przycisk SHIFT (lewy Shift). Wciskamy i przytrzymujemy.

Teraz trzymając przyciśnięty klawisz SHIFT przenosimy wzrok ponownie na klawiaturę numeryczną po prawej stronie i wciskamy kolejno klawisz z cyfrą 2 oraz klawisz z cyfrą 1.
  

Po wykonaniu tego tricku powinien naszym oczom ukazać się już symbol paragrafu (§).

Teraz już widzisz jak w prosty sposób zrobić paragraf na klawiaturze!

Poniżej przedstawiamy również dwie alternatywne kombinacje, jak zrobić paragraf  (§) na klawiaturze:

Sposób nr 2:

Spoglądamy na klawiaturę komputera i wędrujemy wzrokiem na lewą, skrajną stronę. Odnajdujemy klawisz SHIFT (lewy Shift). Znajduje się od w środku, między klawiszami CAPS LOCK, literą A, literą Z oraz klawiszem CTRL i FN. Wciskamy klawisz SHIFT.

Przenosimy się (cały czas mając wciśnięty klawisz SHIFT na prawą stronę, do klawiatury numerycznej i przyciskamy kolejno klawisze O, 1, 6, 7 i gotowe!
   

   

Sposób nr 3:
Jesteśmy po lewej, skrajnej stronie klawiatury naszego komputera. Odnajdujemy klawisz oznaczony jako ALT (lewy Alt).

Znajduje się on w dolnym rzędzie klawiszy, po lewej stronie Spacji. Wciskamy klawisz ALT i znajdujący się w jego bliskim sąsiedztwie klawisz FN (drugi klawisz w lewo od ALT).


Mając wciśnięte oba klawisze na raz, przenosimy się na prawą stronę klawiatury, tam gdzie znajduje się klawiatura numeryczna i wciskamy kolejno klawisze 2 oraz 1.

  

Również tym sposobem szybko uzyskamy nasz symbol paragrafu (§)!

Sposób nr 4:
Co zrobić jeśli nic nie działa? Jak zrobić paragraf na klawiaturze, jeżeli nie posiada części numerycznej? W takich sytuacjach można się poratować tablicą symboli dostępnych np. w WORD lub wyszukać “symbol paragrafu” w wyszukiwarce i skopiować go z jakiegoś artykułu, a następnie wkleić do naszego tekstu.
     

Powyżej przedstawiliśmy kilka szybkich sposobów na rozwiązania problemu, jak zrobić paragraf (§) na klawiaturze. Jesteśmy pewni, że teraz będzie to już dla Was bardzo proste i szybkie oraz zapadnie Wam na stałe w pamięć.