Buty do nauki chodzenia dla malucha powinny być odpowiednio dopasowane, tak aby zapewnić naszemu dziecku prawidłowe warunki do rozwoju.

Buty do nauki chodzenia dla malucha powinny być odpowiednio dopasowane, tak aby zapewnić naszemu dziecku prawidłowe warunki do rozwoju. Producenci obuwia dla dzieci proponują nam wiele modeli, które nie zawsze są właściwie dopasowane do niewielkiej stopy naszej pociechy. Na jakie zatem obuwie powinniśmy się zdecydować?

Bezpieczne buciki do nauki chodzenia

Dziecko naukę chodzenia rozpoczyna we właściwym dla siebie momencie. Rodzicom zaleca się brak nacisku na malucha, tak aby mógł on w spokojnym tempie rozwijać się. Z czasem nasza pociecha odczuwać będzie potrzebę podnoszenia się, stania, aż w końcu chodzenia. Wielu specjalistów jest zdania, iż dziecko początkowo powinno stawiać swoje pierwsze kroki na bosaka. Bardzo ważne jest więc zapewnienie odpowiednich warunków w mieszkaniu, tak aby otoczenie czy wyposażenie nie stanowiło żadnego niebezpieczeństwa dla malucha.

Oczywiście w obrębie naszych wnętrz dziecko nie jest narażone na uszkodzenie stopy, zakładając, że porusza się po w pełni bezpiecznym podłożu. Sprawa wygląda jednak inaczej w momencie, gdy chcemy zabrać naszą pociechę na spacer bądź na spotkanie rodzinne. Wówczas zakupić musimy odpowiednie buciki dla dziecka, które wspomagać będą prawidłowy rozwój.

Najważniejsze cechy pierwszych bucików dla malucha

Buty do nauki chodzenia musimy wybrać starannie, tak aby dziecko nie miało żadnych trudności z poruszaniem się. Pierwsze obuwie musi posiadać określone cechy, które zagwarantują dziecku bezpieczeństwo podczas chodzenia oraz zminimalizują ryzyko zrobienia sobie krzywdy. Przede wszystkim cechować powinny się elastycznością podeszwy. Zaleca się, aby zginała się ona mniej więcej na 1/3 długości. Obuwie musi być na tyle miękkie, żeby mogło wykręcać się na boki. Ważna jest również lekkość buta, bowiem nie należy obciążać delikatnych stóp dziecka dodatkową ciężkością. Jeżeli zdecydujemy się na buciki masywne, a tym samym ciężkie, maluch będzie miał trudności z poruszaniem się.

Istotnym aspektem jest także przewiewność obuwia. Należy wybierać wyłącznie buciki, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Gwarantują one przewiewność obuwia, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza oraz wentylację wnętrza buta. Buciki do nauki chodzenia muszą być optymalnie dopasowane do stopy dziecka. Wewnątrz buta palce malucha powinny mieć odpowiednią ilość miejsca, tak aby możliwe było swobodne poruszanie palcami. Niezależenie, czy decydujemy się na buciki dla dziewczynki, czy chłopca, wybrać możemy dowolną barwę obuwia.