Kiedy z chorym dzieckiem lepiej udać się do pediatry, a kiedy kierować się od razu do laryngologa dziecięcego? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach lepiej nie tracić czasu w kolejkach do lekarza rodzinnego.

Kiedy przyjmie nas laryngolog dziecięcy?

Laryngologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób górnych dróg oddechowych, gardła i uszu. Zawsze można udać się do laryngologa z dolegliwościami odczuwanymi w tych rejonach ciała, często jednak wystarczy pomoc lekarza rodzinnego. Sezonowy katar czy kaszel u dziecka nie są zwykle powodem do niepokoju i wystarczy konsultacja u pediatry. Jednak nawracające infekcje i przewlekle zatkany nos to już powód do wizyty u laryngologa dziecięcego. Kiedy jeszcze dziecku pomoże tylko specjalista?

Dolegliwości wymagające opieki laryngologa

Oprócz stale niedrożnych lub zaczerwienionych górnych dróg oddechowych, niepokojące są również objawy bezdechu i trudności z oddychaniem. Po wykluczeniu innych przyczyn do wizyty u laryngologa powinien skłonić przewlekły ból głowy, który także u dziecka może być spowodowany zatkanymi zatokami. Laryngolog dziecięcy pomoże również w przypadku białego nalotu i przerostu migdałków, obrzęku krtani czy przewlekłego bólu gardła. Gdy objawom tym towarzyszy gorączka, należy jak najszybciej zasięgnąć opinii laryngologa dziecięcego. Symptomów wskazujących na anginę nie wolno ignorować – niesie ona ze sobą ryzyko groźnych powikłań, szczególnie dla dzieci.

Nieprawidłowości w rozwoju słuchu

Do specjalisty laryngologa dziecięcego trafiają też dzieci, których rodzice wyłapali dziwne zachowania lub trudności w swobodnym uczestniczeniu w rozmowie. Najczęstszą przyczyną gorszego słyszenia na jedno ucho jest zatkanie przewodu słuchowego zalegającą woskowiną. Laryngolog dziecięcy profesjonalnie oczyści kanał słuchowy, bez ryzyka uszkodzenia delikatnych struktur wewnątrz ucha dziecka. Jeśli zabieg nie okaże się skuteczny, konieczna będzie dalsza diagnostyka. Badanie otoskopowe, audiometria impedancyjna, słuchowe potencjały wywołane i rejestracja otoemisji akustycznych pozwolą szybko postawić diagnozę. Niedosłuchu u dziecka nie wolno lekceważyć. Przyczyny takiego stanu mogą być prozaiczne, jak np. ciało obce w kanale słuchowym, lub bardzo poważne, jak wady wrodzone czy nowotwory.

Alarmującym objawem jest też ból ucha, który świadczyć może o poważnym stanie zapalnym. Konsekwencje zignorowania problemu, którym u dzieci okazuje się zwykle ostre zapalenie ucha środkowego, mogą być groźne. Do powikłań zalicza się zapalenie błędnika, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych a nawet ropnie mózgu. Wczesne wdrożenie antybiotykoterapii znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.

Laryngologia dziecięca – gdzie szukać najlepszej opieki dla dziecka?

Specjaliści z wieloletnim stażem w laryngologii dziecięcej przyjmują wizyty zarówno online jak i w klinice. Najbliższy termin znajdziesz na stronie otolaryngolodzy24.pl – klinika laryngologiczna Warszawa.

Warto skorzystać z oferty „Witaj szkoło” przygotowanej dla uczniów i dodać do listy z wyprawką szkolną kontrolne badanie słuchu.