Spedytor jest głównym organizatorem procesu transportowego. Pilnuje on, aby ładunek dotarł do celu bezpieczny i w określonym terminie. Wbrew pozorom jego pracy towarzyszy duża różnorodność. Zakres codziennych obowiązków, zadań i czynności może znacznie wykraczać poza organizację samego przewozu. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzuje się praca spedytora.

Czym zajmuje się spedytor?

Przede wszystkim spedytor monitoruje zlecenia i zajmuje się koordynowaniem procesu przewozu towaru. Musi on ustalić z klientem kluczowe kwestie dotyczące transportu. Na podstawie zebranych informacji dokonuje wyceny. Później jego zadaniem jest pilnowanie, żeby wszystko przebiegało zgodnie z planem. Niestety w wypadku nieoczekiwanych zdarzeń obowiązkami spedytora mogą stać się też inne czynności np.:

  • pozyskiwanie nowych klientów,
  • przygotowywanie dokumentacji,
  • dopasowywanie odpowiednich środków transportu,
  • załadunek i rozładunek towaru,
  • zawieranie umów.

Konieczne może okazać się też uzyskanie innych dokumentów takich jak zezwolenia transportowe w wypadku ładunków ponadnormatywnych. Spedytor ma więc podstawowy zakres obowiązków, który w pewnych sytuacjach może być mocno zwiększony.

Jakie są rodzaje spedytorów?

Nie każdy spedytor posiada ten sam zakres obowiązków. Charakterystyka tego zawodu zależy od struktury organizacyjnej i rozmiarów przedsiębiorstwa. Firma spedycyjna może być globalną korporacją zatrudniającą kilkaset tysięcy pracowników na całym świecie. Może to też być mała placówka, a nawet jedna osoba z telefonem komórkowym i samochodem.

Najwięksi spedytorzy na rynku są w stanie wysłać towary w dowolne miejsce, gdyż mają biura na wszystkich kontynentach. To oni mogą zaoferować najbardziej kompleksową obsługę. W każdym kraju działa jednak wiele mniejszych firm, które korzystają z podwykonawców do wszystkich przesyłek zagranicznych.

Jak wygląda praca w spedycji?

Praca w branży spedycyjnej cieszy się coraz większą popularnością. Usługi transportowe rozwijają się bardzo dynamicznie. W związku z tym pojawia się coraz więcej firm zajmujących się obsługą przewozów. Zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie, jednak nie każdy jest w stanie sprostać codziennym obowiązkom. Skrupulatność, umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów, a także wysoka odporność na stres, którymi mogą pochwalić się nieliczne osoby. Istotne jest także odnalezienie się w zespołowej pracy. Częstym wymaganiem jest też znajomość języka obcego.

Jak wybrać najlepszego spedytora?

Dobrego spedytora można poznać przede wszystkim po sposobie komunikacji z zaangażowanymi stronami. Sposób kontaktowania się nie jest istotny. Ważna jest treść komunikatów i informowanie na czas. Wybierając firmę, należy więc porównać oferty i opinie. Taki przegląd dostępnych opcji pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i stresu, a także dostarczyć ładunek w terminie.

Zawsze warto dobierać spedytora do wielkości przedsiębiorstwa. Małe firmy i osoby bez większego doświadczenia lepiej wyjdą na skorzystaniu z usług średnich spedytorów. Najwięksi gracze mogą naliczyć bardzo duże kwoty za to samo zlecenie. Lepiej więc czasem poszukać wykonawcy z okolicy, który cieszy się zaufaniem i dobrymi opiniami.