Odkurzacz to element niezbędny w każdym mieszkaniu. Nieważne czy posiadasz parkiet czy wykładziny, codzienne porządki są znacznie łatwiejsze mając pod ręką odkurzacz. Nie musi to być innowacyjny, najdroższy sprzęt z najwyższej półki. Tradycyjny, klasyczny model workowy, świetnie spełni swoje zadanie i zapewni czystość w Twoim domu szybciej i łatwiej. Wiesz już, że potrzebujesz takiego właśnie pomocnika? Sprawdź, jak poprawnie wybrać odpowiedni model.

Jak działają odkurzacze workowe?

Model workowy wyposażone jest w specjalny worek tekstylny lub papierowy, do którego wpada zassane powietrze z zanieczyszczeniami. Powietrze jest wypuszczane, a zanieczyszczenia są skutecznie zatrzymywane. Po zapełnieniu nie potrzebuje on czyszczenia, ale wymiany na nowy. Możesz wybrać pojemność w zależności od swoich preferencji i metrażu mieszkania, jaki chcesz na co dzień odkurzać. Warto też pamiętać o zakupie zapasu worków na zapas, aby regularnie, na czas je wymieniać.

Jakie odkurzacze workowe są dostępne na rynku?

Klasyczne odkurzacze są stosunkowo tanie, przez co są bardzo częstym wyborem pośród klientów. Na półkach sklepowych możesz znaleźć mnóstwo dostępnych modeli, o różnej pojemności worka, o różnych poziomach głośności i różnych ilościach końcówek. Patrząc na ranking odkurzaczy workowych, możesz poznać i porównać masę skutecznych i nowoczesnych modeli jakie przedstawiają producenci oraz wybrać taki, który najtrafniej spełni Twoje oczekiwania.

Pierwszy ważny aspekt to moc urządzenia. Duża moc ssania sprawi, że będzie wydajniejszy i efektywniejszy w użytkowaniu. Dzięki temu zassa zanieczyszczenia i kurz z podłogi i wydostanie zabrudzenia z każdej wąskiej szczeliny. Nie musisz też odkurzać kilka razy w tym samym miejscu, aby zebrać wszystkie śmieci.

Praktyczne i przydatne przy sprzątaniu różnych podłóg i trudno dostępnych miejsc są także różnorodne ssawki dołączone do zestawu. Umożliwiają one także skuteczne zbieranie zabrudzeń – mowa tu o szczelinówce, która ułatwi odkurzanie zakamarków, jak i turboszczotce, czyli obrotowej szczotce z włosiem, która pomoże wyciągnąć sierść z mebli tapicerowanych i dywanów.

Warto też zwrócić uwagę filtry powietrza. EPA, a zwłaszcza HEPA gwarantuje największą skuteczność wyłapywania szkodliwych drobinek, w tym alergenów. Jest to najwyższy poziom bezpieczeństwa, ważne zwłaszcza gdy pośród domowników są alergicy lub osoby mające choroby układu oddechowego. HEPA zatrzyma nawet najmniejsza zanieczyszczenia, takie jak pyłki roślin i zarodniki pleśni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli będziesz odkurzać duże powierzchnie, zwróć uwagę na długość przewodu elektrycznego. Im jest on dłuższy, tym rzadziej będziesz zmuszony przełączać wtyczkę pomiędzy gniazdkami. Jeżeli odkurzasz dom piętrowy i musisz przenosić odkurzacz po schodach, zwróć uwagę na wagę urządzenia. Małe modele są często tak samo skuteczne jak te większe, ale znacznie lżejsze. Z czasem Twój kręgosłup na pewno Ci za to podziękuje.

Kupując odkurzacz workowy, sprawdź ile hałasu on generuje. Niski poziom jest ważny, gdy czas na odkurzanie masz jedynie podczas snu Twojego dziecka. Cichy odkurzacz będzie też bardziej komfortowy w użyciu dla samej osoby odkurzającej.