Restauracja to dobry pomysł na biznes – oczywiście, o ile mamy świadomość, z czym to się je. Nie wystarczy dobry biznesplan, dysponowanie gotówką i zaaranżowanie lokalu zgodnie z pewnymi standardami. Jako przyszły właściciel restauracji musisz liczyć się z wieloma ograniczeniami i formalnościami, których nie sposób pominąć… W związku z tym postanowiliśmy poruszyć najważniejsze kwestie, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed otwarciem nowej restauracji. Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Jak otworzyć restaurację?

Wbrew pozorom założenie własnej restauracji to wcale nie taka prosta sprawa. Otóż należy spełnić kilka podstawowych wymogów i zapoznać się z zasadami działania lokalu gastronomicznego. Pierwszym krokiem, który na ciebie czeka, jest rejestracja własnej działalności gospodarczej. Jest to oczywiście całkowicie bezpłatne, co więcej – wystarczy złożyć formularz CEIDG-1 w odpowiedniej placówce. Zwykle jest to urząd miasta lub gminy. We wskazanym wniosku należy uwzględnić datę rozpoczęcia działalności czy wybraną formę opodatkowania oraz podać nazwę i adres firmy. Jeżeli zamierzasz także zatrudniać pracowników, konieczne jest zgłoszenie ich w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To jednak nie wszystko…

Projekt technologiczny – co to jest?

Stworzenie profesjonalnego projektu technologicznego to kwestia kluczowa przy otwieraniu nowej restauracji. Projekt technologiczny lokalu gastronomicznego to nic innego, jak dokument będący dokładnym odzwierciedleniem układu pomieszczeń oraz znajdujących się w nich urządzeń technologicznych. Powinien składać się z dwóch głównych części – opisowej oraz graficznej, i to właśnie na jego podstawie lokal gastronomiczny musi zostać zaaranżowany. Odpowiednio przygotowany projekt technologiczny restauracji należy złożyć w wybranej stacji sanepidowskiej i oczekiwać na uzyskanie pozytywnej opinii rzeczoznawczy ds. sanitarno-epidemiologicznych.

Co istotne, projekt technologiczny dla gastronomii możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów. I choć pierwsze rozwiązanie jest o wiele tańsze, może wiązać się z popełnieniem kosztownego błędu, a to zaś opóźni cały proces… Firma Horeca-Design – https://horeca-design.pl/ – od wielu lat zajmuje się tworzeniem profesjonalnych projektów technologicznych. Pozostaw swoją restaurację w dobrych rękach!

Wyposażenie lokalu gastronomicznego

Jak już wiecie, aranżacja lokalu musi być w pełni zgodna z wcześniej utworzonym i pozytywnie zaopiniowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny projektem technologicznym. Co za tym idzie? Wybrany sprzęt technologiczny, meble czy akcesoria codziennego użytku muszą koniecznie spełniać odgórnie nałożone wymogi sanitarno-epidemiologiczne oraz być wykonane z wysokiej jakości materiałów łatwoczyszczących, a jednocześnie odpornych na uszkodzenia mechaniczne.

Kasa fiskalna – dla kogo?

Regulacje dotyczące kasy fiskalnej uległy na przestrzeni ostatnich kilku lat sporym przeobrażeniom… Na obecną chwilę wszelkie płatności muszą zostać zarejestrowane na kasie fiskalnej już od pierwszej płatności. Początkujący przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Niezbędne licencje – o tym pamiętaj

Otwierając nową restaurację, nie zapomnij o uzyskaniu odpowiednich licencji. Co mamy na myśli? Jeżeli planujesz sprzedaż alkoholu, musisz koniecznie zdobyć koncesję. W innym razie sprzedaż będzie niezgodna z obowiązującym prawem, a ty poniesiesz spore konsekwencje z tego tytułu. W dodatku pamiętaj o wpisie do rejestru zakładów produkujących żywność lub wprowadzających żywność do obrotu, a także o zgodzie na publiczne odtwarzanie muzyki.

Kultura organizacji

Wielu właścicieli restauracji nagminnie zapomina o ustaleniu kultury organizacji! Opracuj dokładny podział obowiązków pracowników i zadbaj o doskonały przepływ informacji pomiędzy członkami nowo utworzonego zespołu. Pamiętaj, że relacja z pracownikami jest tak samo ważna, jak profesjonalne podejście do klientów. Restaurację tworzą przede wszystkim ludzie i to od nich w głównej mierze zależy funkcjonowanie restauracji. Dbałość o takie detale z pewnością przybliży cię do osiągnięcia sukcesu!