Mycia zębów uczymy się już jako dzieci – pokazują nam to rodzice i tak naprawdę po jakimś czasie robimy to odruchowo. Nie pamiętamy już momentu, gdy nam to wytłumaczono – czynność ta jest tak naturalna, że w ogóle nie bierzemy pod uwagę tego, że możemy popełniać jakiekolwiek błędy. A prawda jest taka, że mnóstwo ludzi robi to dobrze – ale nie wystarczająco dobrze. Dlaczego? Korzystamy ze źle dobranej szczoteczki, zapominamy o nitkowaniu, nie używamy płynu do płukania jamy ustnej. Szczotkowanie zębów przez kilkadziesiąt sekund, raz lub dwa razy dziennie to jeszcze za mało, aby faktycznie uchronić się przed próchnicą.

Człowiek ma prawo popełniać błędy i to nawet w tego typu kwestiach – warto więc prosić o pomoc i regularnie upewniać się, czy aby na pewno wszystko robimy dobrze. Możesz też zawsze udać się na konsultacje ze swoim dzieckiem, jeśli chcesz, aby to dentysta wytłumaczył mu krok po kroku zasady dbania o jamę ustną i zęby. Jeśli potrzebny Ci teraz nowy stomatolog Bielany to dzielnica, gdzie znajdziesz sporo gabinetów cieszących się dobrymi opiniami.

Popełniane błędy

Mnóstwo ludzi uważa, że czyszczenie zębów polega przede wszystkim na tym, aby jak najmocniej dociskać szczoteczkę do powierzchni zęba – musimy je wręcz “szorować”. Prawda jest jednak taka, że chodzi tutaj raczej o “wymiatanie” resztek jedzenia i bakterii, a więc lepiej wykonywać ruchy obrotowe. Zalecane jest mycie zębów przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia – a czynność ta nie może być krótsza niż dwie minuty.

Zwykle pomijamy też nitkowanie, które powinno nastąpić po umyciu zębów szczoteczką – wydaje nam się, że trwa to zbyt długo i ciągle odkładamy tą czynność na później. Warto się jednak zmotywować, bo to najlepszy sposób na to, aby pozbyć się płytki nazębnej – nawet irygator nie jest tak skuteczny. Także o techniki korzystania z tych produktów możesz zapytać swojego stomatologa – to żaden powód do wstydu, iż mamy wątpliwości.

Dobrze dobrana szczoteczka

W kwestii szczoteczki Ty musisz zastanowić się nad tym, ile chcesz wydać i na czym konkretnie Ci zależy. Jeżeli wolisz korzystać ze szczoteczek manualnych to koniecznie wybieraj taką twardość włosa, która nie będzie powodowała krwawienia dziąseł. Możesz też zainwestować więcej w szczoteczkę elektryczną, która na pewno umożliwi Ci dokładniejsze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Obecnie na rynku znajdziemy także różne rodzaje past i nici dentystycznych – a nawet specjalne produkty do czyszczenia samego języka.