Na zachowanie najmłodszych bardzo często mają wpływ rówieśnicy. Czym jest presja rówieśnicza, w jaki sposób pomóc dziecku, które czerpie negatywne wzorce oraz kiedy warto udać się do poradni psychologicznej? Oto kilka bardzo ważnych wskazówek.

Czym jest presja rówieśnicza?

Presja rówieśnicza to presja, która nakazuje dziecku sposób zachowania zgodny z zasadami nakreślonymi przez rówieśników. Choć jest to dosyć częste zjawisko, niekiedy przyjmuje bardzo negatywne formy. Zdarza się, że rodzice przestają stanowić autorytet, gdyż na pierwszym planie znajdują się koledzy ze szkoły.

Najmłodsi starają się za wszelką cenę dopasować zachowanie do wzorców kreowanych przez rówieśników. Ponadto presja rówieśnicza może obejmować czynniki związane z ubiorem, posiadaniem gadżetów elektronicznych, a nawet próbowania używek. Niepodążanie za pozorną modą może powodować lęki u dzieci, które zrobią wiele, aby móc pozostać w grupie znajomych.

Jak można pomóc dziecku?

Bardzo często pomocna będzie szczera rozmowa rodziców z dzieckiem, choć w niektórych przypadkach niezbędna okaże się wizyta w poradni psychologicznej. Bardzo wiele zależy od charakteru dziecka i od stopnia nasilenia presji rówieśniczej.

Przede wszystkim warto doceniać dziecko i chwalić je za sukcesy, jednocześnie podkreślają, że mądrość i właściwe zachowanie to wartości dużo ważniejsze niż ubiór i naśladowanie zachowań innych. Ponadto warto zachęcać pociechę do częstych kontaktów z rówieśnikami, którzy nie wywierają presji i mogą okazać się wspaniałymi przyjaciółmi. W dodatku należy uświadomić dziecko, że jego zdanie jest bardzo ważne i pokazać to również w domu. Najmłodsi mogą również znaleźć pozytywne wzorce w świecie sportu, nauki, muzyki czy kina.

Kluczową kwestią jest nauczenie dziecka asertywności. Należy przekonać pociechę, że mówienie „nie” jest bardzo ważne w codziennych kontaktach i pomaga utrzymać właściwą relację z rówieśnikami. W przeciwnym razie mogą pojawić się momenty niepewności, a nawet lęki u dzieci oraz wiele innych problemów. Jeżeli więc pomoc rodziców okaże się niewystarczająca, warto odwiedzić poradnię psychologiczną.

Jak może pomóc psycholog?

Jeżeli rodzicom trudno zwalczyć presję rówieśniczą, a jej skutki są poważne, wsparcie psychologa będzie wręcz nieocenione. Przed wizytą warto jednak sprawdzić, w jaki sposób pociecha zachowuje się w szkole i porozmawiać z wychowawcą lub pedagogiem. Zapisane wnioski należy przedstawić specjaliście, który bardzo dokładnie zbada problem i zaproponuje skuteczne metody na jego rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że wczesne wykrycie kłopotów znacznie ułatwi proces leczenia.

Jeżeli presja nie niesie za sobą zaburzeń psychicznych, najczęściej wystarczą cykliczne spotkania z ekspertem. W przypadku występowanie lęków u dzieci może zostać podjęta decyzja o wsparciu farmakologicznym. Chociaż terapia bywa długotrwała, należy zawsze doprowadzić ją do końca. To gwarantuje doskonałe efekty i powrót do odpowiednich relacji z rówieśnikami.