Ekspresy do kawy możemy podzielić na kilka, a nawet kilkadziesiąt kategorii. Zaczynając od najprostszej formy w postaci zwykłych zaparzaczy, ekspresów przelewowych, przez te tak zwane alternatywne, jak na przykład chemex, dripper, po bardziej nowoczesne i szybkie w obsłudze ciśnieniowe – kolbowe, na kapsułki czy całkowicie zautomatyzowane ekspresy do kawy. O każdy z wymienionych sprzętów trzeba odpowiednio dbać, jednak o ile umycie nieskomplikowanego w budowie french press’a jest banalnie proste, o tyle dogłębne wyczyszczenie automatycznego ekspresu, który w swoim wnętrzu skrywa części elektroniczne, już nie jest takie proste.

Dlatego poza codzienną pielęgnacją takiego urządzenia, ważny jest również regularny serwis ekspresów do kawy. Samo to, że nie jesteśmy w stanie dosięgnąć pewnych elementów bez odpowiedniego sprzętu to jedno, ale w grę wchodzą również umiejętności i wiedza. Profesjonalne oko technika, który zajmuje się tym na co dzień, jest niezastąpione, jeśli chodzi o ocenę tego, czy sprzęt wymaga jedynie czyszczenia i konserwacji, czy konieczne jest wykonanie naprawy ekspresu.

Jak dbać o ekspres, aby uniknąć naprawy? Dowód na to, że instrukcja obsługi to potrzebna lektura

Ekspresy do kawy są produkowane z myślą o długiej eksploatacji, ale wymagają pewnych zabiegów konserwacyjnych, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. Codzienne dbanie o stan ekspresu to kilka prostych czynności, a mogą nas one uchronić przed dodatkowym wydatkiem, jakim jest naprawa. Prozaiczna, wydawałoby się, czynność, jaką jest przecieranie ekspresu wilgotną ściereczką to totalna podstawa. Mowa tu zarówno o elementach na zewnątrz, jak i tych w środku – taca ociekowa, pojemnik na wodę, mleko. Dodatkowo regularne czyszczenie systemu spieniania mleka. W przewodach, które prowadzą ten napój czy to z pojemnika, czy z kartonu zostają resztki, a te po czasie jełczeją i oblepiają rurki. Przy kolejnym użyciu przewód może nie być do końca drożny, a poza tym smak zepsutego mleka nie wpłynie korzystnie na naszą kawę. Kolejną ważną rzeczą jest regularne czyszczenie młynka, fusy i resztki zmielonej kawy osadzają się wewnątrz ekspresu i mogą powodować jego zaburzone działanie. I na koniec znane wszystkim, a jednak nie zawsze prawidłowo praktykowane odkamienianie ekspresu do kawy. To niezbędna czynność, szczególnie jeśli mamy w domu wodę z dużą ilością kamienia. Nie trzeba chyba mówić o tym, że osadza się on na częściach w ekspresie.

Skąd wiadomo, że potrzebny nam jest serwis ekspresów do kawy? Kilka objawów, które mogą na to wskazywać

Regularny serwis ekspresów do kawy jest ważny dla ich optymalnego działania. Jest kilka flagowych oznak, na które należy zwrócić uwagę. Jeżeli pojawia się którakolwiek z nich, warto skontaktować się z serwisem, aby uniknąć poważnej awarii, która będzie wymagała skomplikowanej naprawy ekspresu. To pozwoli zaoszczędzić, ponieważ rutynowa kontrola stanu urządzenia czy nawet niewielka naprawa to znacznie niższy koszt niż w przypadku rozległej naprawy. Niektóre z niepokojących sygnałów to na przykład:

  • ekspres do kawy nie parzy prawidłowo kawy,
  • ekspres do kawy nie podgrzewa prawidłowo wody,
  • woda wycieka z dolnej części ekspresu,
  • nieprzyjemny zapach wydobywający się z ekspresu do kawy,
  • przegrzanie ekspresu.

Wymienione skutki mogą mieć swoją przyczynę zarówno w zalegających zanieczyszczeniach, jak i w bardziej poważnej usterce. Dlatego warto przyjąć strategię, która zakłada cykliczny serwis ekspresów, zanim pojawi się awaria, która może doprowadzić nawet do całkowitego unieruchomienia sprzętu.

Jak wybrać dobrą firmę, która zajmie się serwisem ekspresów do kawy? Profesjonalne usługi to podstawa

Profesjonalne usługi mają zasadnicze znaczenie. Ważne jest, aby wybrać profesjonalnego usługodawcę, który wykona pracę dobrze i w ramach budżetu.

Dobry serwis powinien być w stanie świadczyć usługi konserwacji, naprawy i instalacji wszystkich rodzajów ekspresów do kawy. Powinien mieć odpowiednie doświadczenie w serwisowaniu tych urządzeń i być świadomy wszelkich potencjalnych problemów, które mogą się pojawić.

Dodatkowym atutem jest wszechstronność, dobrze jeśli firma wykonuje naprawę ekspresów różnych marek. Nigdy nie wiadomo, z jakim ekspresem klient do nich przyjdzie – Siemens, Philips, Melitta, Jura, Nivona, Saeco czy Delonghi – warto, aby technicy potrafili naprawić każdy rodzaj ekspresów do kawy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ekspresów do kawy https://ekspresowy-serwis.pl