jak-i-kiedy-zmienic-bieg
Czy wiesz jak i kiedy powinno zmienić się bieg na wyższy lub niższy?

Skrzynie biegów czy też inaczej mówiąc przykładnie umożliwiają jazdę samochodem przy minimalnym obciążeniu silnika. Współcześnie poruszające się na naszych drogach samochody posiadają na ogół pięć biegów przeznaczonych do poruszania się do przodu oraz jeden bieg do poruszania się do tyłu, tak zwany bieg wsteczny. Niektóre samochody wyposażone są w dodatkowy szósty bieg pozwalający poruszać się do przodu. Szósty bieg pozwala na oszczędność paliwa przy większych prędkościach na dłuższych dystansach.

 

Aby zmienić bieg w samochodzie:

1. Zwolnij pedał gazu i jednocześnie wciśnij pedał sprzęgła, poprawnie jest wcisnąć pedał sprzęgła maksymalnie do końca. (Niektóre samochody tego nie wymagają, wystarczy lekko wcisnąć sprzęgło by przejść do manewru zmiany biegów. Jednak uniwersalnym rozwiązaniem jest wciśnięcie pewnie pedały sprzęgła do samego końca).

2. Zdejmij prawą rękę z kierownicy i oprzyj ją pewnie całą dłonią na gałce drążka skrzyni biegów i przesuń zgodnie w kolejnym biegiem np. z pierwszego biegu na drugi, albo z drugiego na trzeci, trzeciego na czwarty itd.

3. powoli zwolnij pedał sprzęgła i jednocześnie wciskaj powoli pedał gazu.

Pamiętaj, żeby przy zmianie biegów zachować czujność i ostrożność na drodze.

 

Kiedy zmienić bieg w samochodzie na wyższy lub niższy?

Najbardziej prawidłowym podejściem jest zwracanie uwagi na wartości obrotomierza. Bieg na wyższy zmieniamy w momencie kiedy obrotomierz wskazuje nam wartość „3”, czyli 3000 obrotów na minutę. Wracaj również uwagę na specyficzny jęk silnika oraz jego przyspieszone tempo, które sugeruje często właśnie zmianę biegu, szczególnie gdy nasza prędkość się zwiększa. Zwiększony intensywnością dźwięk silnika jest sygnałem, że powinniśmy zmienić bieg na wyższy.

W drugą stronę, czyli tak zwane redukowanie biegu na niższy zazwyczaj wykonujemy kiedy silnik osiąga tysiąc obrotów na minutę czyli obrotomierz wskazuje wartość „1”.

Praktyka prowadzenia samochodu szybko uczy i z czasem nabierania doświadczenia sam będziesz potrafił wyczuć moment po dźwięku silnika, jego pracy oraz dostosowanej do biegu prędkości Twojego samochodu.

Pamiętaj, że redukcja biegu na niższy powoduje przyspieszenie, aczkolwiek zmniejsza moc silnika. Redukcji biegu używamy często do manewru wyprzedzania. Redukcja biegu zwiększa obroty na silniku więc w pewnym zakresie prędkości nasz samochód jest dynamiczniejszy. Wyprzedzenie poprzedzone redukcją jest jednak czynnością nie wskazaną dla początkujących kierowców.

W późniejszym czasie, gdy nabierzesz wprawy zauważysz, że możesz zmieniać biegi nie o jeden, ale o dwa lub nawet trzy. Szczególnie w samochodach z dużym przyspieszeniem nie raz z biegu trzeciego będziesz jako kolejny wbijać bieg piąty, pomijając czwarty.

Kiedy jaki bieg – jaki bieg do jakiej prędkości?

  •  Kiedy zmienić bieg na 1 – Jedynka jest biegiem, który służy nam do ruszania w przód z pozycji nieruchomej. Jedynki używamy również podczas jazdy w korku przy niskich prędkościach, często też manewrując sprzęgłem oraz puszczając sprzęgło i nie dodając gazu. Samochód na jedynce bez użycia gazu porusza się do przodu, jednak, aby dopuścić do takiej sytuacji musisz bardzo powoli i delikatnie puszczać sprzęgło.
  • Kiedy zmienić bieg na 2 – Bieg drugi czyli po prostu dwójka – używamy tego biegu jako kolejny po 1 do rozpędzenia samochodu, lub do jazdy w małych prędkościach. Na dwójce najczęściej skręcamy w lewo lub prawo.
    Po osiągnięciu prędkości 15 – 20 km / godzinę zmień bieg na kolejny, czyli na trójkę.
  • Kiedy zmienić bieg na 3 – Trzeci bieg jest biegiem pośrednim często używanym tylko do zwiększania prędkości. Podczas przyspieszania na trzecim biegu, po osiągnięciu prędkości 30 km / godzinę zmień bieg na kolejny, na czwórkę. Niektóre samochody poruszają się po mieście z prędkością 30 km / godzinę na trójce i jest to całkiem w porządku, chociaż zaleca się użycie 4. w celu ekonomicznej jazdy i mniejszego zużycia paliwa
  • Kiedy zmienić bieg na 4Czwarty bieg jest idealny do jazdy w miastach z prędkością 30 km / godzinę, ponieważ jest najbardziej ekonomicznym biegiem dla tych prędkości. W większości samochodów osiągnięcie prędkości 40-50 km / godzinę w mieście jest idealne dla zmiany bieg na kolejny, wyższy czyli na 5.
  • Kiedy zmienić bieg na 5 – Piąty bieg nadaje się do jazdy po otwartych drogach i drogach dwujezdniowych.
Skrzynia
biegów
Prędkość

1. bieg

Od 0 do 5 km / h

2. bieg

Od 5 do 15 km / h

3. bieg

Od 15 do 30 km / h

4. bieg

Od 30 do 40 km / h

5. bieg

Od 50 km / h

Powyższe rady odnośnie zmiany biegów dotyczą jazdy w mieście. Na autostradzie lub drogach szybkiego ruchu dążymy w miarę szybko do osiągnięcia interesującej nas i stałej prędkości. W tym celu często rozpędzamy się na trójce do wyższych prędkości i od razu przechodzi na bieg piąty doprecyzowując interesującą nas prędkość np. 100 km na godzinę.

 

Ważne wskazówki dotyczące zmiany biegów oraz bezpiecznej jazdy samochodem

Staraj się jak najszybciej wyczuć samochód jeśli chodzi o obroty silnika, od których uzależniona jest zmiana biegu. Kluczowe jest koncentrowanie uwagi na drodze i ograniczanie spoglądania na deskę rozdzielczą gdzie mamy obrotomierz, lub spoglądania na drążek skrzyni biegów, by ustalić gdzie go mamy przesunąć. Jest to błędne. Do perfekcji wyuczmy się poruszania biegów, gdzie jest wsteczny, gdzie jest, jedynka, dwójka i kolejne biegi.

Kiedy zmieniać bieg podczas zwalniania

Podczas zwalniania może być konieczna zmiana biegu, w przeciwnym razie samochód może stracić zdolność do dalszego przyspieszania z powodu niewłaściwego biegu lub nawet może dojść do zatrzymania samochodu. Podczas zwalniania pamiętaj przede wszystkim o prędkościach, na przykład spowolnienie z 30 km na godzię do 20 km na godzinę byłoby idealnym czasem na zmianę z 4. biegu na 3. bieg.