~artykuł sponsorowany
Programista to obecnie dla wielu osób zawód marzeń, m.in. ze względu na wysokie zarobki pracowników wykonujących ten zawód oraz ogromny popyt na usługi takich specjalistów. Na jakie studia iść, żeby móc zostać programistą? I czy studia są w ogóle potrzebne, by pracować w tym zawodzie?
Czy warto iść na studia, by zostać programistą?
To pytanie zadają sobie zarówno młode osoby, które są jeszcze w trakcie nauki w szkole ponadpodstawowej (a jednocześnie wiedzą już, że chciałyby pracować w zawodzie programisty), jak i osoby, które zdobyły już wykształcenie w innej dziedzinie, ale chcą się przebranżowić.
Teoretycznie studia nie są jedyną drogą do pracy w zawodzie programisty. Modne są obecnie wszelkie kursy, szkolenia i bootcampy, które mają umożliwić zdobycie niezbędnych umiejętności w krótkim czasie. I o ile każdy sposób na poszerzanie swojej wiedzy jest dobry, o tyle warto mieć świadomość, że obecnie w branży IT nie brakuje juniorów, a specjalistów z konkretnymi umiejętnościami. To oznacza natomiast, że ukończenie kursu czy udział w bootcampie mogą nie wystarczyć, by zdobyć zatrudnienie. Nie da się też ukryć, że wielu pracodawców, mając do wyboru np. absolwenta studiów informatycznych i osobę bez wyższego wykształcenia, ale po kursie programistycznym, częściej wybierze pierwszego kandydata. Z tego względu faktycznie warto rozważyć naukę na studiach, a najlepszym wyborem będzie zazwyczaj (co raczej nikogo nie zdziwi) informatyka.
Studia informatyczne, ale z odpowiednią specjalnością
Osoby, które chciałyby pracować w zawodzie programisty i jednocześnie chcą zdobyć wykształcenie wyższe, powinny zatem rozważyć podjęcie studiów informatycznych. Przyczyn jest kilka; po pierwsze, wiedza i umiejętności zdobyte na informatyce pozwolą na pracę nie tylko w zawodzie programisty, ale na większości stanowisk w branży IT (przynajmniej jeśli mowa o stanowiskach juniorskich). To wbrew pozorom bardzo istotne, bo już w trakcie studiów może okazać się, że inna ścieżka rozwoju jest dla danej osoby znacznie bardziej interesująca (mowa choćby o byciu developerem, administratorem baz danych czy np. zajmowaniu się sztuczną inteligencją lub cyberbezpieczeństwem).
Po drugie, w ramach niektórych studiów informatycznych studenci mogą zapisać się na specjalność stricte dotyczącą programowania. Dobrym przykładem są tu studia programistyczne na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk, w trakcie których student zdobędzie umiejętność programowania w co najmniej jednym języku programistycznym. Dodatkowo program nauczania obejmuje m.in. projektowanie, implementację, testowanie i utrzymanie aplikacji komputerowych. Dzięki temu absolwent specjalności programowanie na studiach informatycznych na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk będzie przygotowany do podjęcia pracy w zawodzie początkującego programisty. Oprócz tego po ukończeniu studiów absolwenci będą mieli umiejętności i wiedzę niezbędne, by pracować również jako specjaliści ds. automatyzacji testów czy specjaliści ds. bezpieczeństwa informatycznego.
Możliwość realizacji zainteresowań i przyszłościowy zawód
Programista to bez wątpienia ciekawy zawód, wymagający od osoby, która go wykonuje, ciągłego rozwoju i nauki. Nie da się też ukryć, że wciąż jest spore zapotrzebowanie na usługi programistów – a zwłaszcza tych, którzy równolegle interesują się takimi zagadnieniami jak machine learning czy sztuczna inteligencja. Dla wielu osób kształcenie się na specjalności programistycznej i późniejsza praca w zawodzie to też szansa na karierę zawodową zgodną ze swoimi zainteresowaniami czy predyspozycjami, co także ma ogromne znaczenie.
Podsumowując, osoby, które poważnie myślą o zawodzie programisty, powinny rozważyć studia informatyczne. To bez wątpienia kierunek, który najlepiej przygotuje do pracy nie tylko na stanowisku związanym z programowaniem, ale też – do pracy w branży IT jako takiej.