Man in car with photo camera

Wielu osobom prywatny detektyw nadal kojarzy się z czymś nieznanym, a jego uprawnienia względem osób nie są jasne. Postaram się odrobinę przybliżyć ten jakże tajemniczy dla wielu osób zawód.

Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt agencji detektywistycznych, a samych detektywów jest około 7 tysięcy. Oczywiście ta cyfra oznacza ilość wydanych aktywnych licencji przydatnego detektywa, a nie osób czynnie pracujących w zawodzie.

Bardzo często bywa, ze pomimo posiadania licencji prywatnego detektywa osoba nie wykonuje tej profesji lub działa na zasadzie tzw. fuchy. Jeśli trafia się zlecenie to przyjmuje lecz zazwyczaj zajmuje się czymś innym. Niestety osoby takie nigdy nie są w stanie świadczyć odpowiedniej jakości usług i traktują tą prace jedynie jako dodatek. Przed podjęciem współpracy warto zatem sprawdzić czy nasz prywatny detektyw to etatowy zawodowiec czy może jednak „turysta detektyw”

Uprawnienia prywatnego detektywa

Prywatny detektyw musi posiadać licencję wydaną przez MSWiA oraz prowadzić teczkę każdej podjętej sprawy. W kwestii jego uprawnień względem przysłowiowego Kowalskiego to nie wiele więcej niż „zwykły obywatel”.

Często mylnie ludzie przypisują prywatnym detektywom uprawnienia równe służbom jak np. policji – nic bardziej mylnego. Prywatny detektyw nie może dokonać przeszukania, przesłuchiwać lub jak często bywa używać podsłuchów i GPS. W momencie ujawnienia przestępstwa może dokonać ujęcia jak każdy inny człowiek i niezwłocznie powiadomić policje.

Jak widać detektyw nie ma zbyt wielu uprawnień lecz zawodowcom nie są one wcale tak bardzo potrzebne. Prywatny detektyw potrafi dzięki wielodniowej obserwacji zgromadzić odpowiedni materiał dla danej sprawy i ostatecznie przyczynić się do jej rozwiązania.

Dla kogo prywatny detektyw?

Prywatni detektywi działają zazwyczaj w sprawach rozwodowych zbierając materiał na potrzeby postepowania Sądowego. Kolejnym szerokim spektrum działalności detektywa to „śledzenie majątku” na potrzeby wierzycieli. Często bywa, że komornik odstępuje od egzekucji należności informując wierzyciela, że dłużnik jest niewypłacalny, a w rzeczywistości jest inaczej. Prywatny detektyw śledzi poczynania dłużnika dzięki czemu przyczynia się do ujawnienia jego ukrytego majątku.

Prywatni detektywi działają praktycznie w każdym mieście polski lecz jak na wstępie zauważyłem warto przed rozpoczęciem prac dokonać weryfikacji czy mamy do czynienia z zawodowcem.

Przykładowo wpisując w wyszukiwarce konkretne miasta jak np. detektyw Wrocław, detektyw Świdnica, detektyw Jelenia Góra wyświetli się dziesiątki ofert lecz którą wybrać?

Dobrym sposobem jest umówienie się na konsultacje w siedzibie firmy, detektywi z doskoku w 99% nie posiadają własnych biur lub korzystają biur wirtualnych. Profesjonalne agencje detektywistyczne posiadają zawsze własne biura i miejsca do spotkań z klientami.