Zmiany skórne powstałe w wyniku atopowego zapalenia skóry (AZS) mogą pojawiać się w różnych częściach naszego ciała. Występuje ona nie tylko na szyi, dłoniach czy policzkach, ale również w okolicach intymnych. Jak dbać o higienę intymną podczas AZS?

Czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry o zróżnicowanym przebiegu i podłożu alergicznym. Charakteryzuje ją silny świąd i nawracające zaostrzenia. AZS może wystąpić zarówno u dzieci jak i u dorosłych. 

Cera osoby chorej na AZS przy kontakcie z alergenami i drażniącymi substancjami staje się przesuszona, podatna na podrażnienia, uszkodzenie i zakażenia patogenami. Często na skórze pojawiają się pęcherzyki, wypryski, czerwone plamki czy grudki.

Atopowe zapalenie skóry ma silny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne chorego, ale również psychiczne. Poprzez pojawianie się nieestetycznych zmian skórnych, atopik popada w kompleksy, które niosą za sobą obniżoną samoocenę.

Przyczyny atopowego zapalenie skóry

Podłożem AZS jest atopia – dziedziczenie skłonności do chorób alergicznych. Atopikom często towarzyszy alergiczny nieżyt nosa bądź astma oskrzelowa. Jednak dziedziczność to nie wszystko. Istotny jest kontakt chorego z alergenami wziewnymi i pokarmowymi czy zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, objawy AZS są zaostrzane przez intensywne pocenie się i stres.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Do najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry zaliczamy uciążliwy i silny świąd. To przez niego chory budzi się w nocy, jest drażliwy i ma problemy z koncentracją. Skóra atopika pokryta jest wypryskami, strupami, grudkami i czerwonymi plamami, a w okolicach wszelkim zmian dochodzi do łuszczenia się naskórka.

W przypadku atopowego zapalenia skóry u dzieci, zmiany skórne pojawiają się głównie na powierzchniach zgięciowych stawów czy grzbietach stóp i dłoni. U niemowląt natomiast na szyi głowie i twarzy, natomiast u dorosłych – wszędzie.

Atopowe zapalenie skóry a higiena intymna

Zmiany skórne u kobiet w związku z AZS mogą się również pojawić w okolicach intymnych, dlatego istotna jest higiena tych miejsc. Niewłaściwa higiena intymna, stosowanie drażniących proszków do prania sprzyja zaczerwienieniom i pieczeniu skóry w okolicach intymnych.

Przy atopowym zapaleniu skóry nabłonek śluzowy pochwy jest bardziej podatny na infekcje wirusowe, bakteryjne czy nawet pierwotniakowe. Dlatego też jeżeli chorujesz na AZS musisz bardzo ostrożnie wybierać nie tylko środki czystości, ale i kosmetyki. Najlepiej, jeżeli produkty z obu grup były hipoalergiczne i nie zawierały żadnych barwników czy substancji zapachowych. Zwróć również uwagę na odczyn pH żeli do higieny intymnej – istotne jest aby był on zbliżony do naturalnego pH pochwy.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji przy AZS unikaj tradycyjnych mydeł, chusteczek nawilżających czy zapachowych płynów do kąpieli. Zaufaj sprawdzonym kosmetykom, które w składzie posiadają kwas mlekowy i różne naturalne składniki.

Jak zadbać o atopową skórę?

Skóra chorego na AZS wymaga szczególnej pielęgnacji. Istotne jest jej naturalne nawilżanie i natłuszczanie. Co więcej, jeżeli masz AZS powinieneś również pamiętać o krótkich i częstych kąpielach i odpowiednim ubiorze – omijaj syntetyczne tkaniny szerokim łukiem, jeżeli kupujesz bieliznę to wybieraj tą wykonaną z naturalnej bawełny