OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Święcenie wielkanocnych pokarmów to tradycja. Zawartość koszyczka ma swoją symbolikę, którą warto znać. Jakie produkty muszą znaleźć się w koszyczku, a co po prostu warto do niego włożyć?

Co do koszyczka wielkanocnego?

Zgodnie ze zwyczajami katolickimi, podstawowym pokarmem, który wkładamy do koszyczka wielkanocnego, są jajka. Zarówno ugotowane, jak i kolorowe pisanki symbolizują początki, nowe życie i zmartwychwstanie. Jajkiem, które zostało poświęcone przez kapłana w Wielką Sobotę, kolejnego dnia domownicy dzielą się w trakcie uroczystego śniadania. Nie mniej ważny jest baranek z chorągiewką, którego uznaje się za symbol ofiary Chrystusa (Baranka Bożego). Tradycyjnie baranek powinien być wykonany z masła, jednak coraz częściej w koszyczkach wielkanocnych można zauważyć słodkie baranki z masy cukrowej, czekolady lub ciasta.

W tradycyjnym koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć mięsa (wędliny lub kiełbasy) ani chleba. Pierwszy pokarm symbolizuje dostatek, poza tym zapewnia zdrowie. Natomiast chleb uosabia ciało Chrystusa. Nie mniejsze znaczenie ma sól, która symbolizuje trwałość i nieśmiertelność, a także chroni przed życiem w zepsuciu. Jako przyprawa istotny jest również chrzan (korzeń lub tarty), wkładany do koszyczka jako symbol męki Jezusa. Koszyczki wielkanocne powinny zawierać również domowe ciasto jako przejaw własnych umiejętności i doskonałości. Niektórzy uzupełniają święconki o wodę, która obmywa ludzi z grzechów, a zarazem jest symbolem Ducha Świętego.

Koszyczek wielkanocny dla dziecka

Koszyczek najmłodszego domownika przede wszystkim powinien być lekki. Mogą znaleźć się nim np. figurki wielkanocne ozdobne albo z czekolady. Nieobowiązkowym elementem święconki jest ser, który symbolizuje bliskość z naturą i przyjaźń ze zwierzętami. Warto umieścić go w koszyczku dziewczynki lub chłopca, jeśli jest z przyrodą za pan brat.

Chleb, jajko i sól, czyli najważniejsze pokarmy w koszyczku, można włożyć do święconki starszego dziecka. Niezależnie od wieku pociechy koszyczek wielkanocny dla dziecka warto wspólnie przyozdobić. Poza tradycyjnym bukszpanem i baziami odpowiednie będą także zawieszki i piki wielkanocne.

O ile koszyczki wielkanocne z pokarmami dla całej rodziny powinny być wytrzymałe (dlatego najlepiej wybierać te z wikliny), o tyle słodkości smyk może schować do efektownych koszyczków z filcu lub plecionego materiału.

Jak ozdobić koszyczek wielkanocny?

Ważnym elementem koszyczka jest wyłożenie go białą serwetką. Aby zabezpieczyć jedzenie przed zanieczyszczeniami, warto zakryć święconkę także od góry. W roli przykrycia najlepiej sprawdzi się np. poliestrowa serwetka, którą łatwo wyprać. Coraz modniejszym elementem dekoracyjnym koszyczka jest elastyczna falbanka, która dodaje mu wiele uroku.

Nie zapomnij też o tradycyjnych roślinach. Do rączki koszyka możesz przytwierdzić gałązki bukszpanu lub borówki, które symbolizują nie tylko zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, lecz także nadzieję. Dobrze sięgnąć również po bazie, czyli charakterystyczne gałązki wierzby z puchatymi kwiatostanami. Owe puchate „kotki” uznawano niegdyś w medycynie ludowej za lekarstwo na wiele przypadłości. Dzisiaj bazie kojarzone są przede wszystkim z Niedzielą Palmową. Do koszyczka wielkanocnego wkłada się je na znak nieśmiertelności duszy.