Planujesz wyjazd nad jezioro z rodziną lub znajomymi? Miesiączka nie musi być przeszkodą w miłym i aktywnym spędzaniu wolnego czasu na wycieczce. Dowiedz się co możesz zrobić, aby w czasie menstruacji spędzić miłe chwile nad wodą i się niczym nie stresować!

W jaki sposób pływać w czasie miesiączki?

Menstruacja nie oznacza koniec zabawy podczas wyjazdu nad wodę z rodziną czy znajomymi. Wystarczy zastosować kilka poniższych wskazówek, aby w pełni cieszyć się wypadem:

  • nawadniaj się – przebywając na słońcu pamiętaj o piciu dużej ilości wody,
  • zabierz ze sobą krem SPF – ochroni on Twoją skórę; podczas okresu jest to szczególnie ważne – należy nałożyć warstwę SPF na wypryski,
  • bądź gotowa na skurcze – pomimo tego, że pływanie może złagodzić skurcze i wzdęcia, to za mała ilość wody w organizmie przyczynia się do ich pojawienia; w razie potrzeby zabierz ze sobą leki przeciwzapalne.

Mam okres – co założyć do pływania?

Podczas pływania w trakcie miesiączki należy odpowiednio się zabezpieczyć. Możesz to zrobić poprzez:

  • majtki menstruacyjne – na rynku można spotkać majtki menstruacyjne czy menstruacyjne stroje kąpielowe przeznaczone do pobytu w wodzie,
  • tampony – najlepiej sięgnąć po te wykonane z bawełny organicznej – są one delikatne i najbezpieczniejsze,
  • kubeczki menstruacyjne – kubeczki będą zbierać krew podczas pobytu w wodzie; są wygodne i bezpieczne.

Czy w czasie miesiączki można pływać?

Oczywiście, że tak. Nie ma żadnego powodu, abyś nie mogła kąpać się podczas okresu w jeziorze czy innym zbiorniku wodnym. Nie jest to zagrożenie ani dla Twojego zdrowia, ani dla niczyjego innego.

Miesiączka a basen

Dla wielu kobiet pójście na basen z miesiączką jest niewyobrażalne do wykonania. Tymczasem, aby temu zapobiec wystarczy tylko przekonać się do produktów menstruacyjnych, dzięki którym będziesz bezpieczna w wodzie.

Tak naprawdę, pływanie z kubeczkiem menstruacyjnym czy tamponem, a pływanie bez niego niczym się nie różni. Tampony i majtki menstruacyjne wchłaniają krew miesiączkową, a kubeczek menstruacyjny ją zatrzymuje, dzięki czemu nie wydostaje się ona na zewnątrz. 

Tampony, majtki czy kubeczek menstruacyjny – co najlepiej wybrać do pływania w basenie?

Wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, żeby nie zakładać podpasek na basen. Wchłoną one wodę z basenu, tworząc grubą i przemoczoną warstwę, co z pewnością nie będzie dla Ciebie komfortowe.

Kubeczek menstruacyjny tworzy uszczelnienie w pochwie przez kilka godzin, dzięki czemu krew nie wypłynie poza niego. Co więcej, nie wchłaniają one wody (tak jak tampony czy gąbki menstruacyjne) więc nie musisz się martwić o mokre sznureczki,

Jeżeli Twój wybór padnie na tampon, to musisz wiedzieć, że może on wchłonąć trochę wody z zewnątrz. Najlepsze i najbardziej bezpieczne są oczywiście tampony ekologiczne. Musisz również pamiętać o ich regularnej wymianie.

Kolejny punkt to bielizna menstruacyjna. Należy wybrać jednak takie majtki, które są przeznaczone do przebywania w wodzie, ponieważ posiadają one wodoodporne materiały, abyś mogła bezpiecznie opalać się na słońcu i korzystać z wody bez przecieków.