Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania, to musisz przygotować się do konieczności podejmowania wielu trudnych decyzji, które ostatecznie będą miały wpływ na Twój komfort i zadowolenie z inwestycji. Jednym z najważniejszych wyborów jest to, czy postawisz na rynek pierwotny bądź wtórny. Ta pierwsza opcja jest obecnie najpopularniejsza – dowiedz się, jakie ma zalety.

Czym jest rynek pierwotny?

Na rynku nieruchomości rynek pierwotny oznacza nowe, dotąd nieużywane mieszkania, lokale usługowe bądź domy. Zazwyczaj dotyczy to inwestycji deweloperskich, które obecnie są tak popularne. Wówczas transakcja odbywa się między inwestorem a klientem. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ stanowi jeszcze większe zabezpieczenie dla nabywcy, a przede wszystkim daje sporą pewność, że inwestor będzie postępował zgodnie z umową i ustalonym harmonogramem.

Pod wieloma względami rynek pierwotny jest bardzo elastyczny, ponieważ umożliwia zarówno kupno mieszkania lub domu „pod klucz”, jak i otrzymanie go w stanie deweloperskim lub na bardzo wczesnym etapie budowy.

Jakie zalety ma rynek pierwotny?

Niższe koszty

W porównaniu do rynku wtórnego nowe mieszkania pochłaniają znacznie mniejszy budżet. Zwróć uwagę, że w tym przypadku jesteś zwolniony z podatku w wysokości 2% wartości mieszkania, który jest obowiązkowy właśnie w przypadku rynku wtórnego. Poza tym nie musisz obawiać się dużych inwestycji związanych z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych czy elektrycznych. Po prostu wszystkie elementy są nowe i mają kilkuletnią gwarancję.

Oszczędności dotyczą również niskich czynszów oraz ewentualnych rabatów, jakie mogą oferować deweloperzy. Dodatkowo nowoczesne technologie ograniczają koszty związane z energią i ogrzewaniem.

Większe bezpieczeństwo

Dla wielu osób najważniejszym atutem rynku pierwotnego jest bezpieczeństwo, z jakim wiąże się tego typu inwestycja. W końcu każdy kupujący otrzymuje gwarancję na 2 lata, a w tym czasie bez problemu może składać reklamacje związanymi z wadami technicznymi mieszkania. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że nowe mieszkanie będzie wymagało dodatkowych prac, związanych z np. pojawieniem się pleśni. Istotne jest także to, że wszelkie koszty ponosi wówczas deweloper, a nie Ty.

Bezpieczeństwo ma też zupełnie inny wymiar, bo dotyczy monitoringu, jaki jest montowany na terenie osiedla deweloperskiego, zewnętrznego parkingu bądź podziemnego. Niekiedy teren jest również ogrodzony i pilnowany przez portiera.

Nowoczesna infrastruktura

Jakość wykorzystanych materiałów, a także wybrane maszyny i technologie mają ogromne znaczenie dla trwałości budownictwa. Dlatego rynek pierwotny bardzo często jest utożsamiany z nowoczesnością. W końcu mieszkania są zaprojektowane w taki sposób, aby były maksymalnie dostosowane do potrzeb mieszkańców. Kluczowe znaczenie ma również nowoczesna infrastruktura towarzysząca, która sprawia, że na terenie osiedla znajdują się nie tylko potrzebne punkty usługowe, ale też tereny zielone, place zabaw, trasy spacerowe, parkingi, a nawet siłownie zewnętrzne. Oczywiście warto dodać, że bardzo często montowane są nowoczesne rozwiązania typu system nawadniania, monitoring bądź zamykane bramki.