Planując rodzinę, bardzo wiele młodych osób skupia się przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu do samego okresu ciąży. Istnieją jednak obszary, związane z przyjściem na świat dziecka, o których mówi się zdecydowanie rzadziej. Jednym z nich jest połóg. Dowiedz się, czym on jest oraz w jaki sposób sobie z nim radzić.

Połóg – co to takiego?

Ciąża to etap dziewięciu miesięcy obejmujących rozwój dziecka w brzuchu mamy. W trakcie jej trwania u kobiety następuje wiele zmian związanych między innymi z:

  • hormonami,
  • wyglądem zewnętrznym,
  • zachowaniem,
  • obszarem emocjonalnym.

Tak obciążony organizm tuż po porodzie potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na prawidłową regenerację. Trwa ona około dwóch miesięcy i jest nazywana połogiem. Występuje niezależnie od tego, czy poród odbywa się w sposób naturalny czy za pomocą cięcia cesarskiego.

Na czym polega połóg i jakie są jego objawy?

Po intensywnym wysiłku organizmu, jakim jest poród kobiety, macica potrzebuje wrócić do swojego pierwotnego stanu. Okres, jakim jest połóg, niesie za sobą wiele objawów, które nie należą do zbyt przyjemnych. Odpowiednia troska o siebie oraz ewentualna konsultacja z lekarzem mogą jednak znacząco pomóc w radzeniu sobie z tym trudnym dla kobiety czasem.

Połóg bardzo często wiąże się z kurczeniem macicy, mogącym powodować niemały ból. Bardzo często dyskomfort nasila się w trakcie karmienia dziecka piersią. Pierwsze godziny po porodzie są jednak dla kobiety najtrudniejsze. Odbywa się wtedy tak zwane oczyszczanie organizmu, które polega na wydalaniu odchodów poporodowych. Bardzo często towarzyszy temu krwawienie. W trakcie połogu mogą pojawiać się również skurcze macicy, co skutkuje silnym napięciem w okolicy brzucha. Innym występującym objawem jest ból krocza. Jest on bowiem bardzo zaangażowaną częścią organizmu podczas porodu. Z tego względu może dojść do jego:

  • rozciągnięcia,
  • nacięcia,
  • pęknięcia.

Towarzyszącym objawem wszystkich następstw porodu jest również dyskomfort podobny do tego, jaki odczuwają kobiety w trakcie napięcia przedmiesiączkowego. Wiążę się to między innymi z powstawaniem dolegliwości takich, jak:

  • bóle podbrzusza,
  • obrzęk piersi,
  • wahania hormonalne.

Jak dbać o siebie w trakcie połogu?

W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących zmian i objawów lub odczuwania bardzo nasilonego bólu należy niezwłocznie udać się do specjalisty, jakim jest ginekolog i skonsultować z nim obecny stan zdrowia. W przypadku wcześniej wymienionych dolegliwości należy zatroszczyć się o odpowiedni odpoczynek organizmu. Nie należy podejmować się aktywności fizycznych obciążających organizm. Niezwykle ważna jest również prawidłowa higiena okolic intymnych, która zapobiega powstawaniu różnego rodzaju chorób i infekcji. W tym czasie dobrze jest nosić specjalną, przewiewną odzież. Należy również zatroszczyć się o swój stan psychiczny. Dobrze jest znaleźć sieć wsparcia społecznego, która odciąży w obowiązkach rodzicielskich przynajmniej na czas trwania połogu. Więcej porad popartych profesjonalną wiedzą i doświadczeniem na temat tego, w jaki sposób dbać o siebie po porodzie można znaleźć na blogu MamaFizjoterapeuta.