Chelaty są kompleksowymi związkami. Ich ligant łączy się z jonem centralnym. Najczęściej takim jonem centralnym jest kation metalu.

Preparaty chelatowane są wykorzystywane do dostarczania niezbędnych pierwiastków każdej osobie. Dzięki nim nie dochodzi do zatruć. Dzięki chelatowaniu można spokojnie spożywać cynk lub chrom, nie narażając się na ich przedawkowanie. Chelaty są korzystne dla zdrowia, działają prozdrowotnie na ludzki organizm.

Dla człowieka zdrowy jest chelat magnezu oraz B6, który jest suplementem diety, wspiera układ nerwowy i mięśniowy oraz zmniejsza zmęczenie. Warto nabyć taki chelat i regularnie go zażywać, aby oddziaływać korzystnie na zdrowie organizmu, chelaty można kupić np. tutaj: https://chem-sklep.pl/.

Co znaczy chelat?

Słowo chelat brzmi zagadkowo, ale zagadkowe nie jest – oznacza szczypce kraba. Chelat to takie szczypce. Chelat mikroelementowy powstaje z połąćzenia liganda z metalem. Może to być żelazo, magnes, cynk czy inny element. Cząsteczka metalu otoczona jest przez cząsteczkę związku chelatującego.

Ludzie korzystają z chelatów

Chelatowane substancje są dla ludzi zdrowe. Chelatowane nawozy także przekładają się na zdrowie i pozwalają dobrze uprawiać rośliny. Można korzystać z takich substancji, które są zdrowe i dają to, co najlepsze i sprawiają, że poprawia się samopoczucie. Chelatacja jest procesem. Stosuje się go od wielu lat do usuwania metali ciężkich z ludzkiego organizmu. Szczególnie osoby pracujące w trudnych warunkach dla zdrowia powinna korzystać z preparatów poddanych takiej właśnie chelatacji.

Chelaty są doskonałe dla roślin

Chelat posiada stałą trwałości. Dotyczy ona związków kompleksujących. Im lepsza trwałość chelatu, tym wyższe pH wytrzymuje chelat, nie rozpadając się na związek chelatujący oraz metal. Rośliny dobrze tolerują chelaty, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Dzięki nim powstają klarowne roztwory, bez żadnych osadów oraz wytrąceń. Są łatwe do stosowania i nie zapychają filtrów opryskiwacza. Można je mieszać ze środkami ochrony roślin, są stabilne nawet w glebch wapiennych. Można je mieszkać ze środkami ochrony roślin oraz nawozami dolistnymi.

O chelata można poczytać również tutaj: https://chem-sklep.pl/chelaty,c19,pl.html

Mała dawka chelatu jest doskonałym nawozem, dobrze wpływa na rośliny i rozpuszcza się w sposób dający pełne zadowolenie niejednej osobie. Podsumowując, chelaty należą do substancji wydajnych, ekonomicznych, niedrogich, łatwych do uzyskania oraz stosowania na co dzień. Solidne chelaty sprawdzają się znakomicie i przekładają się na zdrowie ludzi oraz roślin. Jak zatem widać warto kupować preparaty chelatowane, ponieważ ich przyswajalność jest wysoka, a działanie jest bardzo dobre.