Detektor kabli infrastrukturalnych pozwala bezpiecznie wykonać każdą inwestycję budowlaną. Wyeliminuj koszty ewentualnych napraw i przyśpiesz postępy prac na budowie. Najwyższej jakości lokalizatory kabli wykryją usytuowane w ziemi kable i rury ziemne, również PVC.

Detektory przewodów znajdujących się w ziemi

W szerokiej ofercie znajdziesz między innymi lokalizatory kabli i rur PVC, wykrywacze uszkodzeń izolacji, lokalizatory prądów błądzących oraz reflektometry. Podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego wykonawcy prac gruntowych to np. sprzęt z kategorii C.A.T 4, który szybko i bezpiecznie wykrywa instalacje podziemne w trybach pasywnych, a także wykazuje głębokość ich położenia.

Jeśli zależy Ci na by sprzęt do wykrywania kabli był wyższej klasy, Twoje oczekiwania spełnią wykrywacze przewodów RD7200 oraz RD8200. Mogą się one pochwalić wyjątkowo precyzyjnymi wskazaniami położenia i poziomem głębokości podziemnych instalacji. Detektory te dodatkowo posiadają także funkcję wykrywania uszkodzeń izolacji. Wykonawcę zainteresuje także wykrywacz kabli z kategorii RD7100 oraz RD8100 MRX. Oprócz standardowych funkcji umożliwiają one lokalizacje zakopanych markerów znacznikowych OMNI/EMS.

Metody wykrywania rur i kabli w terenie

Przed rozpoczęciem każdej inwestycji w terenie powinno się zadbać o dokładną lokalizację instalacji podziemnych. Dane geodezyjne są zazwyczaj nieścisłe i podczas ingerencji w grunt nie można opierać się jedynie na planach terenu i liczyć na szczęście. Dlatego wykrywacz przewodów i rur na każdym placu budowy i przy robotach drogowych jest praktycznie niezbędny. Metody nowoczesnej detekcji pozwalają wykryć każdą podziemną instalację. Indukcja elektromagnetyczna stosowana jest do ogólnej lokalizacji przewodów i ich głębokości. Głębokość wykrywania przy metodzie galwanicznej jest już określana dużo bardziej precyzyjnie, wykrywa nawet przewody beznapięciowe.

Sonda sygnałowa służy z kolei do wykrycia przewodów z tworzyw sztucznych, nie do odnalezienia tradycyjnymi sposobami. Inna metoda, klamra nadawcza, działa precyzyjnie w przypadku przewodów teletechnicznych i energetycznych z napięciem. Skaner georadarowy pozwoli zmapować przewody niewykrywalne innymi metodami – rury niemetaliczne np. PVC, PWC.

Dlaczego warto zainwestować w wykrywacze kabli?

Prowadzisz firmę budowlaną, która wszystkie prace ziemne zaczyna praktycznie od zera? Z pewnością nie raz miałeś do czynienia z sytuacją, gdy doszło do uszkodzenia urządzeń budowlanych oraz przewodów w wyniku mało precyzyjnych danych geodezyjnych. Wykrywanie przewodów pod napięciem przed rozpoczęciem prac gwarantuje oprócz oczywistego bezpieczeństwa na budowie także oszczędności czasu i kosztów napraw. To samo tyczy się instalacji gazowych, wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Detektory kabli pozwalają wykonać precyzyjną weryfikację terenu jeszcze przed startem budowy. Światowy lider w tej branży firmy Radiodetection udostępnia narzędzia, które są w stanie wykryć także rury PVC i instalacje drewniane.

Wykrywane materiały – co potrafi detektor przewodów

Detektor kabli, zależnie od klasy i producenta, może posłużyć do wykrywania – rzecz jasna – metali żelaznych, a także metali nieżelaznych, przewodów pod napięciem, elementów drewnianych oraz PVC. Pracują one w różnych częstotliwościach (ok.100 do 180 mm) i mają wbudowany moduł GPS. Posiadają także dynamiczną ochronę przed przepięciami przy spełnieniu standardu IP65. Nadajnik sygnałowy umożliwia wczesne wykrycie płytko położonych instalacji.