Ciekły azot to substancja, która otworzyła naprawdę wiele drzwi w medycynie i weterynarii. Związek ten stosuje się między innymi w leczeniu, znieczulaniu i rehabilitacji, ale nie tylko. Jest także nieoceniony w przechowywaniu i transporcie zasobów biologicznych, czyli komórek, tkanek czy gamet – w tym przypadku niezbędne jest jednak specjalne naczynie, zwane dewarem biologicznym. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się więc temu, czym charakteryzuje się taki pojemnik i gdzie można go kupić.

Dewar biologiczny – czym właściwie jest?

Aby wykorzystanie cennych właściwości ciekłego azotu było możliwe, musi on być przechowywany w odpowiednich warunkach, czyli we właściwej, bardzo niskiej temperaturze. Z tego właśnie względu stosuje się specjalne naczynia Dewara – metalowe pojemniki o dwóch ściankach oddzielonych próżnią techniczną i szczelnym korku. Klasyczne zbiorniki tego rodzaju służą głównie transportowi i przechowywaniu ciekłego azotu – nie nadają się jednak do pracy z materiałami biologicznymi. W tym zakresie stosuje się specjalne dewary biologiczne, czyli naczynia wyposażone w tzw. kanistry, w których umieszcza się zamrożone preparaty.

Czym należy się kierować, wybierając dewary biologiczne?

W sektorach takich jak medycyna czy weterynaria nie ma miejsca na kompromisy – zapewne nie zaskoczy Cię więc to, że przy wyborze dewara biologicznego pierwsze skrzypce powinna grać jego jakość. Warto zaufać przede wszystkim doświadczonym dostawcom, którzy cieszą się dobrymi opiniami na rynku. Pojemniki powinny spełniać wymagane normy i posiadać odpowiednie certyfikaty.

Co ważne, biologiczne dewary mogą być wyposażone w kilka kanistrów – ich liczba musi być wystarczająca do planowanego wykorzystania pojemnika. Przy zakupie znaczenie może mieć również pojemność i rozmiar naczynia – od tych parametrów zależy np. jego mobilność.

Gdzie można kupić dewary biologiczne?

Popularność ciekłego azotu stale rośnie, a zatem dedykowane mu pojemniki także stają się coraz łatwiej dostępne. Dziś bez problemu znajdziesz je nawet online – tego rodzaju naczynia oferuje np. specjalizujący się w pojemnikach na ciekły azot e-sklep Cryogen – w kategorii https://www.cryogenshop.pl/biologiczne znajdziesz solidne dewary biologiczne w różnych rozmiarach, zatem dopasowanie odpowiedniego do swoich potrzeb nie powinno sprawić Ci problemu.