Jesteś niedoświadczonym rodzicem? Pełnisz tę nową życiową dopiero od kilku tygodni, a może nawet dopiero od kilku dni? Pewnie masz mnóstwo wątpliwości i pytań dosłownie na każdym kroku. Jeśli nie było ci dane zajmować się dużo młodszym rodzeństwem albo innym podopiecznym, z pewnością w momencie pojawienia się na świecie pierwszego potomka, Twoje doświadczenie w opiece nad noworodkiem jest zerowe.

To normalne, że się denerwujesz, a czasami nie wiesz, jak postąpić. Początkowo stres powodują nawet zupełnie zwyczajne czynności i zachowania maluszka. Dajesz jakoś radę i wychodzi ci to coraz lepiej. Ale prędzej, czy później przychodzi czas choroby. Gorączka, brak apetytu albo biegunka? Co robić? Jeśli nie chcesz, aby zaskoczyła cię wirusówka albo angina, przygotuj się na tę sytuację. Znajdź dobrego pediatrę!

Chore dziecko – nie daj się zaskoczyć

Będąc świeżo upieczonym rodzicem, masz więcej pytań, niż znasz odpowiedzi, a każda, najmniejsza nawet czynność do wykonania z dzieckiem lub przy dziecku, może okazać się dla Ciebie problematyczna. No i ta niemożność porozumienia za pomocą słów… Uczysz się reakcji Twojego potomka powoli i już coraz mniej Cię zaskakuje. Jednak pewnego dnia, powiedzmy w sobotę wieczorem, nagle z niepokojem odkrywasz, że Twoja kilkutygodniowa córeczka czy synek ma wysoką gorączkę i, dajmy na to, skórną wysypkę.

Co robić? W panice wpisujesz w wyszukiwarkę: pediatra Poznań, czy inne miasto, w którym mieszkasz… i się zaczyna. Gąszcz propozycji, podpowiedzi i opinii, a czas ucieka. Stres staje się coraz większy, a Ty nie wiesz, gdzie dzwonić. W końcu pakujesz malucha i jedziesz z nim do dyżurnego szpitala. Czekasz w napięciu 3 godziny w poczekalni, a kiedy wreszcie lekarz zbada Twoje dziecko, z ulgą przyjmujesz informację, że to nic poważnego. Ale co to, dlaczego pediatra patrzy na ciebie zdziwiony? I mówi ci, że niepotrzebnie drzesz przez pół miasta w sobotni wieczór z powodu jakiejś tam „trzydniówki”, która tak jak się sama pojawiła, tak sama przejdzie. Znasz to? Jeśli jeszcze nie, przygotuj się na niedyspozycję potomka zawczasu. W jaki sposób? Najlepiej jeszcze przed porodem, znajdź dobrego pediatrę w twojej okolicy.

Dobry pediatra zawsze „pod telefonem”

Doświadczony i kompetentny, a przy tym sympatyczny, miły i cierpliwy. To na pewno, ale co jeszcze? Wybierając pediatrę, poza doświadczeniem, kompetencjami i umiejętnościami interpersonalnymi, zwróć uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię – możliwość kontaktu. Jeśli lekarz decyduje się na pracę prywatną i informuje, że można do niego dzwonić lub kontaktować się za pomocą komunikatora o dowolnej porze, powiedzmy od 6.00 do 23.00 każdego dnia, to po prostu musi na telefony i wiadomości odpowiadać.

Oczywiście nie „teraz”, „natychmiast”, ale dzwoniąc do lekarza, musisz mieć pewność, że jeśli nawet nie odbierze telefonu, to oddzwoni w ciągu, powiedzmy, 15 – 20 minut. Bycie pediatrą to pewnego rodzaju misja. Pediatra nie tylko leczy dzieci, ale musi umieć współpracować z rodzicami i rozumieć ich troski. To oczywiste, że żadna matka czy ojciec trójki dzieci nie zada lekarzowi pytania, czy gorączka przy ząbkowaniu jest normalna, czy nie. Doświadczony rodzic to wie, ale Ty, pełniąc nową i wspaniałą rolę zaledwie od kilku miesięcy, nie musisz orientować się w objawach towarzyszących ząbkowaniu. I masz pełne prawo zadzwonić z tym problemem do wybranego przez Ciebie pediatry oraz oczekiwać rzetelnej odpowiedzi.

Wizyta w domu i w gabinecie

Drugą ważną, choć wcale nie tak oczywistą kwestią, która powinna być istotna przy wyborze pediatry, jest możliwość umawiania wizyt. Najlepiej, jeśli lekarz dysponuje gabinetem, w którym da się wykonać podstawowe zabiegi medyczne, czy też zaszczepić dziecko.

Idealnie jest, jeżeli pediatra umawia się również na wizyty domowe. Z chorym maluchem, którego niska z natury odporność jest jeszcze bardziej obniżona, najlepiej nigdzie nie jeździć. Nie tylko dlatego, że zwykle jest to dla dziecka (i dla rodzica!) nieprzyjemne, ale również dlatego, żeby nie narażać go na niepotrzebny kontakt z nowymi, często chorobotwórczymi bakteriami. Dobrą opcją jest więc możliwość uzgodnienia z lekarzem każdorazowo formy wizyty.

Dobry pediatra to nie tylko medyk, ale także zaufana osoba, którą możesz zapytać o każdą kwestię związaną z Twoim dzieckiem. To człowiek, który wie, że odgrywa bardzo ważną rolę na pierwszym etapie życia Twojej pociechy, ale także wspomaga Cię w początkach Twojego rodzicielstwa.