Pogoda za oknami nie rozpieszcza, ale to nie powód, aby zaraz rezygnować z przejażdżek rowerowych. Ten ekonomiczny środek transportu sprawdza się idealnie, kiedy musimy przemieścić się bezpośrednio z punktu A do punktu B. Dzięki niemu omijamy wszystkie niechciane korki i roboty drogowe i nie wydajemy przy tym gromady pieniędzy na stacjach benzynowych.

Rower towarzyszy człowiekowi od dawien dawna. Początkowo służył on „do biegania”, później wyewoluował i zmienił się w bicykl z jednym monstrualnym kołem, aby na koniec przybrać taki wygląd, jaki znamy teraz. Dzisiaj rower ma wiele rodzajów, zarówno męskich, jak i żeńskich. Czym się charakteryzują rowery przeznaczone dla pań i jak możemy je odróżnić od męskich modelów? Tego dowiesz się już niebawem.

Rower na kobiecą cześć

Jak sama nazwa wskazuje, damskie rowery są przeznaczone dla kobiet. Mają zdecydowanie inne gabaryty niż te męskie. Różnice te obejmują między innymi wagę, wzrost oraz budowę ciała rowerzysty. Rowery kross damskie charakteryzuje często również inna kolorystyka, są one znacznie bardzie ubarwione, kolory są pastelowe i zdecydowanie żywsze od męskich. Zdarzają się również modele w neonowych barwach, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas wieczornych przejażdżek.

Co należy zrobić, aby odpowiednio dobrać właściwy rower dla siebie? Przed zakupem warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami jednośladów. Rowery kross damskie można podzielić na:

  • miejskie rowery kross,

  • górskie rowery kross,

  • trekkingowe rowery kross,

  • oraz crossowe rowery kross.

Czym charakteryzują się te poszczególne rodzaje?

Miejskie rowery kross

Ten rodzaj rowerów jest przeznaczony głównie do jazdy po terenach miejskich. Posiada stabilny i dobrze wyprofilowany bagażnik, który jeżeli dodamy jakiś mocny koszyk, sprawdzi się świetnie podczas większych zakupów.

Poza solidnym bagażnikiem rower miejski ma również dobre przerzutki, szerokie opony i często odczepiany od kierownicy kosz. Takie rowery sprawdzają się na różnych nawierzchniach miejskich, takich, jak chodniki, jezdnie, drogi z kostki brukowej lub te piaskowe.

Górskie rowery kross

Kto powiedział, że jazda wyczynowa jest tylko dla mężczyzn. Damskie rowery również spełniają swoje zadanie wzorowo i umożliwiają rowerzystkom bezproblemową jazdę po wymagających terenach.

Górskie rowery kross damskie są zdecydowanie lżejsze i mniejsze od męskich. Dzięki nim bez problemu przedrzemy się przez nierówny i wymagający teren, np. w lesie lub na bezdrożach. Wzmocniona rama zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy, a amortyzowany widelec umożliwia jazdę w ekstremalnych warunkach.

Trekkingowe i crossowe rowery kross

Nie ma co się dużo rozpisywać na ten temat, ponieważ te dwa modele są prawie takie same. To jedne z najbardziej uniwersalnych modeli rowerowych, a jedyna różnica polega na tym, że rowery trekkingowe mają bagażnik, a kierownica może w niektórych przypadkach wyglądać, jak wygięty łuk.

Trekkingowe i crossowe rowery nadają się zarówno do jazdy po nawierzchni nieutwardzanej, jak i po drogach asfaltowych. Trzeba się natomiast dobrze zastanowić nad tym, czy sprawdzą się również na bardziej wymagających trasach.

Podsumowując, model roweru ma znaczenie, ale to od nas w dużej mierze zależy, jaki rodzaj wybierzemy. Pod uwagę warto wziąć takie czynniki, jak własny wzrost, waga oraz wymiary ramy – rama ma ogromne znaczenie i jest kluczowym elementem każdego roweru. Wybierajmy mądrze, aby jednoślad służył nam przez długie lata, bo nigdy nic nie wiadomo.